DİK TEMEL HARFLER NELERDİR?

DİK TEMEL HARFLER NELERDİR?

13 Ocak 2023 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Çocuklarımızın okuma yazma dönemlerin bizlerin dönemlerinden çok ama çok farklı. Bizler fişleri keserek direkt cümle olarak okumayı öğrenirken şimdi çocuklarımız farklı bir harf öğrenme yöntemi ile okumayı çözmeye çalışıyorlar. Bu öğretme yöntemi biz yeniler için gerçekten çok zor olurken yeni nesil çocuklar çok hızlı bir şekilde okumayı öğreniyorlar.

Hatırlıyorum da 1.sınıf bittiğinde anca biz okumayı öğrenmiş oluyorduk , şimdiki çocuklar daha yarım dönem bitmeden bütün harfleri öğrenerek okumayı çözüyorlar. Güzel gibi görünürken hızlı olması insanı ilk zamanlar korkutuyor. O seslerin ağızdan çıkartılması, çocuklara aman başka bir harf öğretmeme korkusu, öğretmenlerin baskısı gibi nedenler çok fazla gündemde olabiliyor .

Dik temel harfler adı altında 1.sınıfta çocuklara öğretilen harf grupları şu şekilde ; ELAKİN-OMUTÜY-ZÇGŞCP-HVĞFJ. Anaokulunda aynı sınıfta olan çocukların farklı okullarda ve farklı öğretmenlerle olan okuma/ öğrenme dönemi çok farklı olmasının yanında ,hangi harftesiniz? aaa siz önden gidiyorsunuz, bizim öğretmen çok yavaş… gibi konuşmalar maalesef veliler arasında olabiliyor . Çok yanlış bir şey aslında ama anne-baba olarak düşünceler değişmiyor tabi .

Bol bol çocuklarımıza harf tekrarı yaptıralım, yazı yazdıralım, okutturalım. Heceleyerek okusunlar o bile bize yeter şuan biliyoruz ki çocuklarımız okuyacaklar. Hepimize güzel bir eğitim dönemi olması dileğiyle. 1.sınıf okuma etkinlikleri , boyama, matematik etkinlikleri için İlkokul1 sitesini tavsiye ederim. Ben çok fazla yararlanıyorum gerçekten.