İlk Kamp Deneyimi-Gökçetepe Tabiat Parkı

İlk Kamp Deneyimi-Gökçetepe Tabiat Parkı

24 Temmuz 2022 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Kampa hiç gittiniz mi? Ailece kamp deneyimi yaşadınız mı? Kampa giderken neler götüreceksiniz? Yer seçimi nasıl olmalı? İşte bu soruların hepsini içeren yazımız burada, hadi buyrun…

Uzun zamandan beri düşündüğümüz fakat hava koşullarından dolayı hep ertelediğimiz kamp deneyimimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk defa kamp yapacaksanız eğer yola çıkmadan önce ilk önceliğiniz yer seçimi olmalı. Eğer İstanbul civarı istiyorsanız Şile-Ağva-Kocaeli-Sakarya-Adapazarı-Bursa-Tekirdağ- Çanakkale taraflarını incik incik incelemeniz gerekiyor. Denizin suyu sıcak mı? soğuk mu? kamp yeri ücretli mi? ücretsiz mi? yol kaç saat sürüyor? Kamp yerinin avantajları neler? gibi çok ama çok soruyu yazıp elemeler yaptıktan sonra ilk kamp deneyimimizi Gökçetepe Tabiat Parkında geçirmeye karar verdik.

Gökçetepe Tabiat Parkı, İstanbul’a 230km uzaklıkta Çanakkale’ye 130km ,Bursa’ya 450km uzaklıkta bir yer . Sabah 06:30 da yola çıktık, çocuklarla olduğu için 4 kere mola verdik ve 11:00 gibi varış yaptık .Günübirlikçilerinde olmasından dolayı kapı girişi oldukça yoğun oluyor o yüzden ne kadar erken varış yaparsanız o kadar iyi. Yaklaşık olarak 25dk kapıda bekledik. Çadırımızı Decathlon’dan almıştık ,4 kişilik çadır. Girişte kaç gün kalacağınızı soruyorlar , 4 kişilik çadır için günlük 200 TL . verdik ,araç içinde tek seferlik 90TL. ödedik. Ödemenizi kredi kartı yada nakit olarak yapabilirsiniz.

Parka giriş yaptıktan sonra çok güzel bir orman sizleri bekliyor. O kadar büyük bir alan ki gittiğiniz zaman hemen girişte çadırınızı kurarsanız sonrasında yolun sonunda bulunan kumsala mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Biz maalesef en son gün görmüştük orayı ve çok pişman olmuştuk. Neden mi?Çünkü orada market-kafeler-Bülent Börek ayrıca bulunuyor fakat bu alan genellikle karavanlara ait. Çadırlar özellikle bizim alanda vardı ama siz bizim gibi yapmayın. Yolun sonuna kadar gidin ve boş yer bulursanız mutlaka oraya çadırınızı kurun. Biz pişman değiliz çünkü bizim çadırımızı kurduğumuz yer hem denize , tuvalete, duşa ,elektriğe çok yakındı sadece sahil taşlıydı. Deniz tertemizdi. Akşam saat 17:00 itibariyle çıkan dalga ile deniz tertemiz oluyordu. Ertesi gün geldiğinizde denizin dibini rahatlıkla görüyorsunuz. Deniz çok soğuktu ama çocuklar denizden hiç çıkmadılar. Sıcak insanı yakıyor ama denize girdiğinizde donuyorsunuz.

2013 yılından beri Gökçetepe Tabiat Parkı tüm halka açılmış .Bizlere de korumak düşüyor değil mi? Ormanlarımızın kıymetini bilelim lütfen çöplerimizi toplayalım, çöp kovalarına atalım.

Kampa giderken neler götürdüm?

4 kişilik bir aile olduğumuz için 3 günlük kıyafet yanımıza aldım .Şort,tişört,mayolar ve havlular. Peki ne yedik? Mutlaka kampa gideceksiniz yanınızda tüp olsun. 190 TL ye küçük tüp aldık ,sıcak suyumuzu ,yemeğimizi orada yaptım. Köfte, sigara böreği, makarna yaptım çocukların sevdiği şeyler eee türk kahvesi içmeden olmazdı yanımızda fincanımıza kadar götürdüm. Çayımızı yaptık, neskafemizi içtik . Park köy içerisinde olduğu için maalesef yakınızında BİM,A101,MİGROS yada CAREFOUR bulunmuyor. O yüzden eğer yanınızda buzluk varsa içeceklerinizi mutlaka dışarıdan alın . Çünkü parkta bulunan markette maalesef her şey 2 katı fiyatına satılıyor. Bu kötü bir yanı maalesef. Küçük bir su bidonumuz vardı içerisine buzları koydum, köfte, börek ve bozulabileceğini düşündüğüm yiyecekleri buraya koydum. Bizi 2 gün götürdü gerçekten son günde kahvaltıdan sonra çıkışımızı yapmıştık. Ayrıca giriş yaparken size saat kaça kadar çıkacağınız iletiliyor eğer o saatte çıkış yapmazsanız maalesef ceza uygulandığı iletildi sanırım 1 günlük para alınıyor.

Gökçetepe Tabiat Parkı’nın içerisinde neler var?

Parkın içerisinde hem çocuklar, hem gençler hem de aileler için her şey düşünülmüş. Macera parkuru, survivor alanı, su sporları, kafeler, market, duş, tuvalet, bulaşık yıkayabileceğiniz yerler ,anfi ve elektrik bulunyuor. Yanınızda mutlaka 3lü priz götürmenizi tavsiye ederim. Eğer prizimiz yanımızda olsaydı telefonlarımızı çadırımızda şarj edecektik fakat yoktu bizde elektrik panosunda şarj ettik .

İpek havuz çok sevdiği için bu zamana kadar hep otellerde tatillerimizi yapmıştık fakat artık her şey iki katına çıktığı için otel tatilleri hayal olmaya başladı. Bundan sonra çadırımızı alıp düşeceğiz yollara. Planlarımızı yaptık, güzel yerlere gideceğiz ve sizlerle paylaşacağız. İnstagram hesabımızdan paylaşımlarımız devam ediyor ,arada bakmayı unutmayın.

İlk kamp deneyimimiz mükemmel geçti. Doğa içerisinde korkacağımı düşünmüştüm fakat öyle olmadı. Çocuklar çok eğlendi ,biz biraz da olsa yoğunluktan uzağa kaçtık. Televizyon izlemedik ama eksikliğini de hiç düşünmedik. Çocuklar nedense erkenden uyudular biz de dizi izledik.

Bakalım bir sonraki kamp yerimiz neresi olacak? Sabırsızlıkla bekliyorum.