İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CORONA VİRÜSÜ-14 GÜN KURALI

Corona hayatımıza girdiğinden beri neler değişti ? Hayatınıza normal olarak devam edebiliyor musunuz ? Bir yere dokunduğunuzda acaba? diye aklınızın ucundan geçiyorsa işte ben de sizinle aynı durumdayım.

En derin yarayı sanırım çocuklar aldı, almaya da devam edecek gibi. Çok yazıldı çok söylenen şey oldu bu virüs üzerine ama bazen sessiz kaldıkça içinizde yaşamış olduğunuz durum daha da kötüleşiyor nefes alamadığınızı anlıyorsunuz. Hatta psikolojiniz kötü olduğu için doğru düşünemiyor , her şey ama her şey gözünüze batıyor, bu niye böyle yaptı, neden böyle davrandı diye düşünüp kendi kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Çocuklar evde biz işte… Annem ve babam sağ olsun çocuklara bakıyorlar, dışarı çıkma yasakları olduğu için de biz her şeyi alıp akşamları eve getiriyoruz ama eve gelişimiz gerçekten kötü. Çocukların “anneeee ” diye sarılmak istemeleri yok mu, işte o anda aman yaklaşmayın, önce elimi yüzümü yıkayayım öyle, aman poşetlere dokunmayın, diye diye elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz…

İş yerinde önlemler alınıyor , maske kullanımı, yemekhanede masa oturma düzeni, dezenfektanlar, tuvaletlere en fazla 2 kişi girebilecek şekilde ve en önemlisi de servisler . Servisimiz 16 kişilik olduğu için en fazla 8 kişi binebiliyor mesela bir de şehirler arası olduğu için yanımızda mutlaka ikametgah bulunduruyoruz. E5 üzerinde belli yerlerde çevirmeler var , sabah ve akşam illa ki takılıyoruz ama bu hayatımızın artık bir vazgeçilmezi oldu. Servis güzergahlarından da çıkmama gibi bir yasa çıktığı için de kestirme yollardan gidemiyoruz ama iş yerimiz erken çıkış saati düzenleyerek az da olsa trafiğe kalmıyoruz…

Trafik dedim de … E5 trafiği sabah ve akşam aynı, nasıl bir kalabalık, nasıl bir yoğunluk, bazı zamanlar bomboş şaşırıyoruz ,bazı zamanlar aynı yerde yarım saat bekliyoruz. Tuhaf değil mi? Bas bas bağırılıyor EVDE KAL, EVDE KAL diye , neden uymuyorsunuz? neden evinizde kalmıyorsunuz? Çocuklarınızla güzel vakit geçirmiyorsunuz ? 

Üst komşumuzun 4 tane kızı var ve babaları akşam geç geliyor , geç geldiği halde onlarla oyunlar oynuyor , onlarla vakit geçiriyor.Neden siz evde olduğunuz halde çocukların eline telefon ve tablet veriyorsunuz? Tamam devamlı oyun olmaz tabi, kaliteli zaman hep birlikte bir şeyler yaparak olmaz tabi ama yine de bir-iki saat birlikte olsanız ne güzel olur di mi? 

Corona bu vesileyle aslında bizim görmezden geldiğimiz, yaptığımız ama zamanında ve yerinde doğru yapmadığımız çoğu şeyi gösterdi . Temizlik, saygı, sevgi, özlem… Sağlık Bakanlığı ne kadar güzel paylaşımlar yaptı, herkes sosyal medyadan da paylaşarak destek verdi . Bir kez daha paylaşmakta fayda var değil mi? Unutmayalım, unutturmayalım. 

Virüs öyle böyle bize uğrayacak , önemli olan onu hemen tespit edebilmek. Genç olabilirsin ama bilmediğin bir kronik hastalığın olabilir . Eğer belirtiler varsa mutlaka önce 184 ü ara. O sana en doğru yönlendirmeyi yapacaktır. Dikkat et, dikkatli ol. Önce kendini sev sonra etrafındakileri düşün. Hayat çok kısa, kıymetini bilmemiz gerekiyor değil mi? 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın