İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlkokul Dönemi Ev Ödevi Sorunu

Ödev sizin için ne ifade ediyor? Çocuk ödevini yapmalı mı? Ödev nasıl yapılmalı?

Uzun zamandan beri düşündüğüm ve üzerinden nasıl kalkacağımı kara kara düşündüğüm döneme biz de girmiş bulunuyoruz. Kötü bir şey olarak görünen, çoğu anne babanın rüyalarına bile giren ödev, artık cimcimenin de hayatında. Ödev evimizin korkusu olmamalı diye düşünüyorum ama her ödev için oturduğumuz zaman ya ağlama krizi ya hadi kızım hadi kızım diye söylemler, ya da ben çok sıkıldım yapmayacağım demeler. İpek çok sıkılgan bir çocuk, en fazla yerinde 15 dk oturabilir. Canı sıkıldığı zaman ya yanındakiyle konuşur yada sıraya kafasını koyar. Anaokuluna giderken de hep bu şekildeydi. Sorumluluk almayı bilmiyor mu yoksa kendisine çok mu güveniyor onu bazen anlayamıyorum. Daha minnacık bir çocuk ama verilen ödevler biraz fazla. İlk olarak çizgi çalışmaları ve boyama ile başlamışken ilerleyen zamanlarda harfleri öğrenip artık okuma yazmaya geçecekler. Benim tek korkum daha başında böyleyse ilerleyen zamanlarda ne yapacağız?

Sizler de aynı sorunu yaşıyor musunuz? Yada yaşadınız mı? Ödev için çocuğunuza hadi kalk ödevini yap dediniz mi? Kendisi bunun farkında olup kendisi oturup ödevini yapıyor mu?

Bu sorular o kadar çok canımı sıkıyor ki anlatamam. Hayat çok acımasız ve sıkıcı olabiliyor bu konuda. Ödev evimizin korkulacak değil zevk alınarak yapılan bir sorumluluk olmasını istiyorum ama bunu nasıl kazandıracağım bilmiyorum. Kim gördüyse “Burcu resmen çökmüşsün, bu kadar düşünme yavaş yavaş her şey düzelir, İpek yapar …” diyorlar ama sanırım ben kendim için korkuyorum. Çalışan anne olmanın en zor tarafı da bu sanırım. Cimcimenin en ihtiyacı olduğu dönem ve ben yanında değilim. Ödevini anneannesiyle gündüz yapıyor akşam da ben kontrol ediyorum. Eğer çalışmamız olsaydım birlikte yapar güzel vakit geçirirdik. Geçenler de bana “Ben başarısız bir öğrenci miyim anne? Okul bitince başarı belgesi alacağım di mi anne?” dedi. O anda çok üzüldüm ama üzüldüğümü belli etmeden cevap verdim “Sen neden başarısız olacaksın ki, eğer öğretmenini dinler, ödevlerini zamanında yaparsan okul bittiğinde başarı belgesi alır arkadaşlarında da geri kalmış olmazsın.” dedim. Bunu kimden duydu yada kim ona söyledi bilmiyorum ama İpek bundan çok etkilenmiş ki bana gelip bunu sordu. Çocuklarımızın yanında konuşurken dikkat etmemiz gerekiyor, onların kulakları o kadar keskin ki dinlememiş gibi görünüp ama kafalarına kazıyorlar. 

İlkokula başlayan mini mini birler, siz ne kadar güzelsiniz öyle . Sınıfımız cıvıl cıvıl cimcimenin bir sürü arkadaşı var. Kimi okuma yazma biliyor kimi daha yeni başlıyor kimi özel öğrenci. Okuma dönemine geçerken heyecanımız nasıl olacak bilmiyorum ama en çok istediğim şuan da ödevlerin sorunsuz yapılması. Ödev verilmeli mi ? yada ödev ne kadar verilmeli? hep tartışılıyor. Öğretmenimiz sağ olsun biraz fazla ödev veriyor. Kitaptan 3-5 sayfa veriyor, deftere veriyor ayrıca bir de fotokopiler var şimdilik. Eeee çocuk gelsin de sıkılmasın bunlardan di mi? Aslında isteyerek yapsa bir saatini bile almayan ödevler ama İpek sıkıldığı için akşama kadar sürüyor. İşten geldikten sonra da yemek ye otur derken yatma saati geliyor hop yatağa gidiyoruz. İpekle beraber en fazla 3 saat zaman geçirebiliyoruz. Hafta içi zaman böyle geçiyor işte. 

Ödev ,sen bizim korkulu rüyalarımıza girme!

Ödev ,sen bize kendini sevdir!


Ödev yaparken devamlı zaman tutuyoruz, anne 15 dk anne 20 dk. Verdiğim dakikalarda ödevini yapmadığı zaman biraz daha uzatıyoruz. Acele de yapmıyor ama o dakika içerisinde ödevini bitiriyor işte ben de bunu anlamıyorum. Madem 15 dk da bu ödevi yapıyorsun neden başka bahaneler buluyorsun? Bütün çocuklar aynıdır biliyorum, siz de takma bu kadar Burcu diyeceksiniz ama gerçekten daha baştan ben yenildim bu ödeve yada birinci sınıfa sanırım. Gerçekten okul dönemi çok zormuş ve önemliymiş. Hayatını kaderini çiziyoruz bu dönemde belki de ama işte sabır herşeyin ilacı. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarırmış ya bizde çocuklarımıza tatlı dille yaklaşacağız, onların diliyle konuşup sorunların üstesinden geleceğiz. Hadi bakalım şansımız bol olsun anne, babalar. Allah çocuklarımıza bol başarılı günler nasip etsin inşallah.

 

 

 

 

ödev nedir?
ad
  1. yerine getirilmesi, yapılması kişinin vicdanından doğan, insanlık, töre ya da yasa bakımından gerekli olan iş ya da davranış.
  2. öğretmenin öğrencilere verdiği ev çalışması.
  3. (yanlış olarak) görev.

2 Yorum

  1. Zümre Zümre 27 Eylül 2017

    ben evdeyim ancak ödevi akşam babası işten gelince birlikte yapıyorlar. vicdan yapmayın.

    bizim ki de aynı, ödev yapmak istemiyorum diyor daha ilk gunler ama bence çizgi çalışması sıkıyor. 2 yıl anaokulunda yaptığı şeyler. bence alfabe de zor geldigi için yine sıkılacak. adı odev olduğu için ne yapsa sıkılıyor. meraklı minik odev değildi bunlar odev o yüzden zevklİ değil diyor.

Bir cevap yazın