İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebekler Ne Zaman Yürür?

Bebekler ne zaman yürür? Bebeklerin yürümeme nedeni nedir? Neden bazı bebekler geç yürür?

Tam 19 aydır bu sorular kafamda dolaşıp duruyordu ve sonunda sorularım cevaplandı. Nasıl mı? Bir akşam kardeşim anneme geldi , minik prensesi artık emekliyor ve hatta arkasına dönüp bakıp oturuyordu , Kartal onun yaptıklarını çok güzel inceledi sessizce durum gözlemledi ve artık dayanamadı bacağına gıdı gıdı yaparak duvara tutunup kalktı ve o ne? Kartal yürüyor…

25.08.2017 bizim için çok ama çok güzel bir gün oldu çünkü Kartal artık kendine olan güvenini kazanmış, kimseden destek almadan yürümeye başlamıştı. Daha minnacık 6 aylıkken koltuktan yuvarlanıp düşmüştü, sanırım ondandı korkusu tabi biz öyle düşünüyoruz , bu zamana kadar bekledik ,artık yürüsün dedik. Aylık kontrollerinde doktorumuz devit vermişti hani bu sağlık ocaklarının verdiğinden değil onun bayağı yüksek olanlarından. Biraz vücudunu kuvvetlendirelim dedi çünkü Kartal normal bebeklerin emekleme şekliyle değilde poposunun üzerinde emekliyordu. Ama her yere o şekilde gidiyor, istediği her şeye uzanıyordu. Ayaklarında sorun yoktu yani düz taban yada basamama gibi bir sorun yoktu sadece mide çevresi ayına göre çok kiloluydu. Bu da onun ayakta duramaması için bir nedenmiş.Bayrama gelmeden yürür siz merak etmeyin dedi doktorumuz ve oldu da. Artık biz bunları atlattık ve Kartal evde hiç durmadan yürüyor. Gün geçtikçe hızlanıyor. Mutfakta açmadığı dolap kalmadı, her şeyi aşağıya indiriyor. Bir de kısa kısa konuşması yok mu? gel de beni ısır diyor.

Bazen düşünüyorum da bazı düşüncelerimiz çok anlamsız. Şükretmemiz gerekirken bizim dert ettiğimiz sorunlar mini minnacık olabiliyor. Elbet yürür niye bu kadar sorun ederiz ki? çünkü hep bir karşılaştırma içindeyiz, hep bir aaa düşüncesi içindeyiz.Allah sağlıklı uzun ömürler versin evlatlarımıza, zamanları geldiğince onlar herşeyi yapacaklar zaten ama biz aceleci anneler hiç ama hiç düşünmeden durmayacağız.

Peki bebekler ne zaman yürür? 

  • Bebekler genellikle 12-15 aylık olduklarında yürümeye başlarlar. 18. aya kadar yürümemeleri artık normal olarak görülmektedir.
  • Her çocuk aynı özelliğe ve gelişime sahip değildir. Kilosu fazla olan bebekler de geç yürürler.
  • Emekleme evresinde hızlı ve her işi yapabilenler de rahat hareket etmelerinden dolayı yürümek istemezler.
  • İlk adımlarını atacakları zaman düşme yaşadıysalar korktukları için de geç yürüyebilirler.

Kartal’ın 25.08.2017 de atmış olduğu ilk adımlar , baksanıza videoda nasıl da hızlı ve heyecanlı 🙂 

 

 

Bebeğiniz geç yürüdüyse özellikle de bizim ki gibi 18 ay sonrasıysa sakın üzülmeyin, bekleyin ,sabırlı olun. Elbet yürüyecek , elbet çocuğunuz da diğer çocuklar gibi ama zamanı var. Ayağını basmasında yada doktorunuzun başka bir problem görmemesi durumunda 18 ay sonrasına kadar yürümemesi normal gözüküyor. Sizler doktor kontrollerinizi devamlı yaptırın ve bekleyin.

İlk adım arabası, yürüteç biz de hiç işe yaramadı. Kartal ikisini de hiç sevmedi. Zamanı geldiğinde kendisi tutunup kalkıp yürüdü. Bebeklerimizi çok sevelim ve yürümeleri için onları sıkmayalım.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın