Loğusalık Dönemi Beslenme Nasıl Olmalı?

Loğusalık Dönemi Beslenme Nasıl Olmalı?

28 Haziran 2017 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Loğusalık dönemi kimi anneler için oldukça zor geçerken kimi anneler içinde oldukça keyifli ve eğlenceli geçebilmektedir. Bu dönemin kesinlikle nasıl bir doğum yaptığınız ile ilgili de oldukça önemi ve etkisi de bulunmaktadır.

Loğusalık döneminde artık vücudunuzda yavaş yavaş değişime dönmeye ve annelik ile birlikte doğum sonrası haline yeniden kavuşmaya başlayacağı için de bu dönemin aslında bir geçiş dönemi olduğunu da söyleyebiliriz. Loğusalık döneminde en sağlıklı ve sizi ayakta tutacak şekilde beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Peki loğusalar ,loğusalık döneminde nasıl beslenmeli?

-öncelikli olarak bu dönemde vücudunuzun da rahat edebilmesi için beslenme düzenine de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Loğusalık aynı zamanda emzirme döneminin de başlangıcı olduğu için de kesinlikle bu dönemde sizler için en önemli konulardan birisi de beslenmedir. Sağlıklı beslenme ile sizler de loğusalık döneminizi daha konforlu ve rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

-Loğusalık döneminde anne adaylarının en sık yaşadığı sorunlardan birisi de loğusalık döneminde yaşanan ve hemen herkeste görülen kabızlık sorunudur. Bu sorunu aşmak için ise tabi ki ilaç kullanmak yerine beslenme düzeninize oldukça dikkat etmelisiniz. Bu sayede de kabızlık sorununda kendinizi ve en önemlisi de vücudunuzu zorlamadan bu zorluğu da aşabilirsiniz.

-Bu dönemde en faydalı olan besinler içinde kuru meyvelerden yapılan kompostolar sizler için listenin ilk sırasında yer alan en önemli besinlerden birisidir.

-Emzirme yani loğusalık döneminde yine en dikkat etmeniz gereken durumlardan birisi de su tüketimidir. Emziren annelerin büyük bir oranda su kaybı yaşadığını ve bunun için de diğer zamanlara karşın daha fazla su tüketimi yapılması gerektiğini de ayrı belirtmek isteriz. Vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri veya eksiklikleri idrar renginizden bile kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

-Loğusalık döneminde annelerin en çok yaşadığı sıkıntılardan birisi de gaz sorunudur. Gaz sorununun ortadan kalkması için ise bazı besinlerden uzak durmanızda fayda olacaktır. Özellikle baklagiller bu dönemde kesinlikle daha fazla gaz sorunu yaşamamak için uzak durmanız gereken besinlerin içinde yer almaktadır. Bu dönem ise gaz sıkıntısının sizleri daha çok rahatsız etmemesi için yoğurt tüketimini kesinlikle olabildiğince fazla yapmanızda fayda olacaktır.

-Dikişlerinin daha kısa süre içinde tedavi edilmesi için ve düzelmesi için ise beslenmenize oldukça dikkat etmenizde faya olacaktır. C vitamini ise yaralarınızın daha hızlı iyileşmesi için kesinlikle tüketmeniz gereken besinlerin içinde yer almaktadır. Bununla birlikte magnezyumda yine bu dönemde oldukça etkilidir.