İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kartal 17 Aylık Oldu

Çocukların gelişimleri, aylarına göre davranışları , yaptıkları yada yapmadıkları çok önemli. Her çocuk aynı olmaz biliyoruz ama bazen dıştan gelen sözler de annelerin kafasını karıştırmasına neden olabiliyor. Ben de o anneler arasındayım sanırım. Özellikle de yürümemesi konusunda çok fazla söz söylenirken bir de İpek ile kıyaslama yapınca işte o anda yeter dedim ve artık doktorumuza gitmemize karar verdim. 

Düzenli olarak gitmeye çalıştığımız ama bazı zamanlar fırsat bulupta gidemediğimiz doktorumuza gittik. Aslında her ay düzenli olarak giden biri değiliz, belki doğru belki yanlış ama bir şey olmadığı sürece doktora gitmiyoruz. Neyse bu konuya girersek çok uzayacak, asıl konumuza gelelim. Kartal 17 aylık oldu ve hala yürüyemiyor. Elinden tutup gezdirmeler, yürütece bindirmeler, ilk arabam almalar neler neler yaptık ama Kartal yürümeme konusunda biraz inatçı sanırım. Çoğu kişinin de söylediği acaba Kartal’ın belinde sorun mu var? Yoksa kalça çıkıklığı mı? gibi gibi sorular artık kafamda ağrılara neden olmuştu. Daha 3 aylık olmadan kalça çıkıklığı ultrasonu çekilmiş ve çok şükür bir şey çıkmamıştı peki şimdi bu insanların söylediği ne? Kartal biliyorsunuz normal bebeklerin emeklediği şekilde emeklemiyor, poposunun üzerinde zıplayarak istediği her yere gidiyor. Bazı söylentilere göre de bu bir kalça çıkıklığı sorunuymuş. Belinde sorun olan çocukla bu şekilde emeklermiş. Ben de diyorum ki madem bu çocuğun belinde sorun var nasıl bu kadar hareketli ve zıplayarak istediği yere gidiyor? Sorular sorular…

17 aylık kontrollerimizde Kartal’ın kanının düşük olduğu görüldü, değerimiz 10 . Çocuklarda bu değerin 12 olması isteniyormuş bizde tekrardan kan ilacına başladık. Tabi o kan alma faslı çok fenaydı. Babasının kucağında kıyametleri kopardı. Çok kötüydü. Bazı değerleri de düşük ama en önemlisi kan değeri olduğunu söylemesi üzerine ilaçlarımızı yazdırdık. Neden yürüyemediği sorununu sordum, boyunun ve kilosunun ayına göre çok olduğu, bel bölgesinin çok büyük olduğu ve dengeyi sağlamakta zorluk yaşadığını söyledi . Göbeğimiz doğuştan kocaman , sağ tarafında gaz birikiyor. Ayaklarında acaba düz tabanlık mı var diye baktı, ayakkabı seçimimizde biraz daha dikkatli olmamızı bize birkez daha gösterdi. Yazlık ayakkabıları ile evde bile o şekilde durası gerektiğini söyledi. Hadi oğlum ayakkabılarını getir, nerde senin ayakkabıların dediğim zaman getirip ayağını uzatıyor yavrum şimdiden alıştı eee ayakkabı giyildiyse ne yapmak gerekiyor tabi ki dışarı çıkacağız. Kartal ayakkabılarını giydiği gibi hop emekleyerek kapıya gidiyor. Yürümesi için dvit verdi 10 gün arayla içecek daha sonrada tekrar kontrolümüz olacak bakalım.

Madem doktora geldik, diğer önemli bir şeyi de sormadan edemedim. Kartal’ın sağ ve sol kulağının arkasında yuvarlak bir beze oluşuyor. Bunun nedenini çok merak ediyordum,her gidişimizde sorucam dememe rağmen unutup evde aklıma gelirdi, bu sefer hemen sordum. Bunun nedeni nedir? Sadece kulakta olması bunun sinüslerinin dolmasından dolayıymış eğer koltuk altında, karnında yada kasıklarında da bu bezelerden olsaydı o zaman kötü diyebilirim dedi ama sadece kulakta olması bunun hastalık dönemlerinde inmesine ve şişmesine neden olacağını belirtti. Çok şükür kötü bir şey yokmuş.

Kartal 1Afacanda durumlar bu şekildeydi. Aaa unutmadan söyleyeyim azı dişlerimizde çıkıyor alttakiler çıktı ama üsttekilerde patlamış ve ishal, burun akıntısı, öksürük bizimle. Her diş öncesi ve sonrası maalesef hasta oluyoruz, İpek hiç böyle olmuyordu. Her bebek farklı, her çocuğun gelişimi farklı…

17 Aylık Kartal 

  • Boy: 84cm
  • Kilo :12
  • Yürümüyor, popo üstünde emekliyor, diş çıkarıyor 🙂
  • Aba, abi, mama, baba,dede, anne, annem, meme,aşil gibi kelimeleri söylüyor.
  • Arabalarla oymayı çok seviyor, legolar, iki elinin dolu olması en büyük özelliği.
  • Emziksiz çıkmam abi, bir sürü emziği var birini çıkarıp diğerini alıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın