Doğum Çatlaklıkları Nasıl Önlenir?

Doğum Çatlaklıkları Nasıl Önlenir?

1 Haziran 2017 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Gebelik döneminde fiziki olarak kadınların yaşamış oldukları değişimlere bağlı olarak gelişen ve en büyük sorunlardan birisi olan doğum çatlaklarını sizler de küçük ip uçları ile aslında kolaylıkla giderebilirsiniz. Bunun için ise gebelik döneminizin başladığı dönemden itibaren sadece basit çatlak önleyici kürleri veya maskeleri kullanabilirsiniz.

Doğum çatlaklarının giderilmesi için gebeliğin ilk aylarında önlemini almanız sizler için daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte doğum çatlakları ile ilgili evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bakım kürleri bulunurken isterseniz kozmetik olarak da pek çok çatlak giderici veya önleyici kremleri de tercih edebilirsiniz.

 Doğum çatlaklarının giderilmesinde veya önlenmesinde hangi seçeneği tercih ederseniz kesinlikle en etkili sonuca ulaşmak için düzenli bir kullanıma ihtiyacınız olduğunu da unutmamalısınız.

Doğum çatlakları nasıl önlenir?

-Öncelikli olarak cildinizi nemli tutmak bu noktada en önemli konulardan birisidir. Bunun için de cildiniz için en iyi korumayı sağlayacak olan ve en yüksek nem dengesini sizlere sunacak olan nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Bu sayede de kuru ciltlere oranla nemli ciltlerde çatlak oluşumu daha az görülmüş olmaktadır.

-Özellikle gebelik döneminde zaten bebeğin sağlığı için de doktorunuzun önerdiği oranda bir su tüketimi yapmanız gerekmektedir. Bunun için de doktorunuzun önerdiği oranda su tüketimi sadece bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için değil çatlakların oluşumu ve önlenmesinde de büyük bir etki yaratmaktadır. Su tüketimi yüksek oranda çatlak giderme için en etkili olan yöntemlerden birisidir.

-Badem yağı kesinlikle gebelik dönemi sırasında oluşan çatlakların önlenmesi için tercih edebileceğiniz en etkili olan bakım yağlarından birisidir. Bunun için de gebeliğinizin ilk dönemlerinden itibaren düzenli olarak badem yağı ile karın bölgenize ve çatlak oluşumunun meydana gelebileceği diğer bölgelerinize masaj yapabilirsiniz. Bu sayede de çatlak oluşumunu düzenli bir ölçüde giderebilirsiniz.

-Gebelik döneminde kilo almanız kesinlikle sizlerin elinizde olmayan şeylerden birisidir. Ancak gebelik döneminde kilo alırken kesinlikle bebeğinizin sağlığını tehlikeye düşürmeyecek derecede kilo almaya dikkat etmelisiniz. Bunun içinde düzenli olarak kontrolü bir şekilde kilo almanız çatlakların büyük oranda oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

-Egzersiz yapmak kesinlikle kilo almak ile ilgili birlikte yapılması gereken en önemli noktalardan birisidir. Bunun için de spor yaparak veya egzersiz yaparak ve aynı zamanda kontrollü bir şekilde kilo alırken düzenli su tüketimi yapmak da çatlak oluşumunun önlenmesi için yeterli olan şeylerden birisidir.Düzenli ve sağlıklı beslenmek de yine çatlak oluşumunun önüne geçebilmektedir.