İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deprem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aktif fay hatları üzerinde yer alan Türkiye yakın zamanda ciddi kayıpların verildiği depremler atlattı. Topraklarının %98’i aktif ve farklı deprem kuşakları üzerinde yer alan Türkiye’de 1999 yılında 17 Ağustos Gölcük ve 12 Kasım Düzce depremleri meydana geldi. Bu iki depremin ardından toplumda deprem sigortası, eski binaların yıkılarak yenilenmesi, deprem tatbikatlarının yapılması gibi bilinçlenme hareketleri yaygınlaşmaya başladı.

Depremde can ve mal güvenliği açısından önlem almaya başlarken öncelikle depremin nasıl ve neden gerçekleştiğini öğrenmek gerekir. Basit bir tanımla deprem; “yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları sarsma olayı” olarak ifade edilebilir. Bu sarsıntıların şiddetini, kırılmaların derinliği, arazinin yapısı belirler.

Deprem risk bölgeleri nerelerdir?

Deprem konusunda bilinçlenirken yerleşim alanlarının bulundukları yerin risk derecesini öğrenmek gerekir. Bölgede ne sıklıkta ve ne büyüklükte depremlerin meydana geldiğini bilmek, alınacak önlemlerde de belirleyici olacaktır. Türkiye’de deprem risk alanları 5’e ayrılıyor. 1. derece risk alanı en sık depremlerin yaşandığı alanı temsil ederken, 5. dereceli alan depremin az görüldüğü bölgeyi temsil ediyor. Risk alanları il-ilçe bakımından farklılık gösterebilir. Örneğin; Bayburt: 1., 2., 3. ve 4. olmak üzere dört ayrı deprem bölgesinde de yer alıyor.

Türkiye’deki deprem risk alanlarını öğrenmek için Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası’nı inceleyebilirsiniz. Günümüzde yapılan deprem sigortası poliçelendirmeleri deprem risk alanına göre yapılan hesaplamalara dayanıyor.

Deprem sırasında ne yapılmalıdır?

Deprem hakkında bilinçlenmek, depremin yaşandığı sırada da fayda sağlar. Zaman zaman evde, okulda ve iş yerlerinde deprem tatbikatlarına yer verilmelidir. Deprem sırasında panik yapmamak, pencere, balkon, merdiven ve asansöre doğru koşmamak gerekir. O sırada en güvenli bir yer olarak sağlam bir masanın altını ya da büyük bir koltuğun yanı tercih edilebilir. Deprem sırasında zararların yaşanmaması için alınacak önlemleri sıralamak gerekirse:

  • Sağlam binalarda yaşamak,
  • Deprem bilincini aileye ve çevreye kazandırmak,
  • Deprem sırasında panik yapmamak,
  • Sarsıntıda başa düşebilecek nesnelerin yakınında durmamak,
  • Devrilebilecek mobilyaları sabitlemek,
  • Deprem sırasında başı koruyarak yere çökmek ve sarsıntının sona ermesini beklemek gerekir. Sonlandığında ise güvenli olduğu bilinen toplanma yerlerine gidilebilir.

Deprem öncesinde deprem çantası hazırlamak, binanın zemin etüdlerini yaptırmak gibi ön hazırlıklar da yapılmalıdır. Depremin olmasını beklemek değil, olacağını bilmek bilinçlenmenin birinci adımıdır.

Deprem sonrası oluşan hasarları teminat altına alan Zorunlu Deprem Sigortası DASK poliçesini ilk defa yaptıracaksanız veya mevcut poliçenizi yenileyecekseniz, Koalay’da dask sorgulama yapmayı unutmayın.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın