İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde Katı Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

Bebeklerde katı besinlere geçmek için bebeğinizin çiğneme ve yutma işlemini yapabildiği zamanı beklemeniz gerekmektedir. Bu dönemden sonra ise bebeklerde ek gıdaya geçiş için sürecin başladığını da söyleyebiliriz. Anne sütü ile yaklaşık olarak 6 ay kadar beslenen bebeklerde ise yaklaşık olarak 6. Aydan sonra ek gıdaya geçmek için en uygun zamanlardan birisidir. Bununla birlikte ek besine geçilirken de bebeğinizin de sürekli olarak kontrolünü de yapmanız yine bu noktada bebek sağlığı için en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.

Bebeklerde katı besinlere geçiş nasıl olmalı?

Özellikle ek gıdaya veya katı besinlere geçiş için en önemli noktalardan birisi de yeni besinleri bebeğiniz acıkmadan denemenizdir. Bu dönemlerde bebeğin sevebileceği besinleri de bu dönemde tespit edebilirsiniz.

-Özellikle bebeklerde ilk kez ek besinlere veya katı besinlere geçiş yapılacaksa bunu yavaş yavaş yapmanızda fayda olacaktır. Buna uygun olarak da bebeğinizin açlık ve tokluk durumuna göre de bu gıdaları yavaş yavaş artırmaya gidebilirsiniz.

-Katı gıdalara geçiş döneminde özellikle bebeğin herhangi bir besine alerjisi olup olmadığını sürekli olarak kontrol etmek için her farklı besini bebeğe verdiğinizde cildinde herhangi bir dökülme veya kaşıntı olup olmadığına veya kusma ya da ishal gibi bir durum yaşayıp yaşamadığına da özellikle dikkat etmenizde fayda olacaktır.

-Eğer bebeğin sağlığı için oldukça yararlı bir besin olduğunu düşünüp bebeğe bunu yedirmek istiyorsanız kesinlikle bebeğinizi bu noktada asla zorlamamalısınız. Bunu ise belirli bir zaman geçtikten sonra besini farklı şekillerde bebeğe tekrar verebilirsiniz.

-Sürekli olarak bir besini aynı şekilde yedirmeniz bebeğin de belirli bir zaman sonra bundan sıkılmasını sağlayacak ve besini geri çevirmesine neden olacaktır. Bunun için de farklı yöntemler ile besinleri ona sunmaya çalışmanız onunda ilgisini çekebilecektir.

Katı besinlere geçişte ilk olarak meyveleri tercih edebilirsiniz. Elma ve şeftali püreleri bu dönemde en çok tercih edilen meyvelerden birisidir. Bununla birlikte sebzeler içinde de patates de katı sebzelere geçiş döneminde en çok tercih edilen sebzelerden birisidir. Havuç ve kabak püreleri de hem oldukça doyurucu hem de oldukça sağlıklı olduğu için katı besinlere geçiş döneminde kesinlikle tercih edilmesi gereken sebzeler içinde yer alabilir.

-İnek sütü verilmesi ise bebeklerde kesinlikle 1 yaşından önce olmalıdır. Bunun için de her ne kadar katı besinlere geçtiğinizi düşünüp daha bir yaşını doldurmadığı için de inek sütü vermeyi düşünüyorsanız bunun da oldukça yanlış olduğunu da söyleyebiliriz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın