İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde Kabızlık Sorunları ve Çözümleri

Yeni doğan bebeklerde veya ilk 3 aydan sonra genellikle kabızlık sorunu yaşanabilmektedir. Bunun içinde anne ve baba olarak kesinlikle bu noktada endişelenmenize de gerek yoktur. Sadece öncelikli olarak kabızlığın nedenlerini bilmeli ve buna uygun olarak da çözüm üretebilirsiniz. Bebeklerde kabızlık sorunları ve çözümleri için öncelikli olarak kabızlığın neden dolayı meydana gelebileceğine bir göz atabiliriz:

-Öncelikli olarak bebeklerde meydana gele kabızlık sorunun en belirgin nedenlerinden birisi de bağırsak yapısı sorunlarıdır. Anne sütünün her türlü ihtiyacı karşıladığı için bebeğe ilk altı aya kadar farklı bir besin olmasa da yeterli geldiği düşünülse de bu durumda bazı bebekler kabızlık sorunu da yaşayabilmektedir. Anne sütünden dolayı bir kabızlık sorunu yaşanıyorsa o zaman bu durumda uzman bir doktor ile görüşerek çözüm üretebilirsiniz.

-Bebeklerde belirli bir aydan sonra özellikle katı besinlere geçişte kabızlık sorunun yaşanması oldukça normaldir. Ancak bununla birlikte daha küçük bebeklerde yaşanan kabızlık sorununda ise anatomik olarak bağırsaklarında oluşan sorunlar da kesinlikle inceleme altına alınmalıdır.

-Bebeğinizde ek gıda dönemine geçtiğinizde sürekli olarak katı besin vermek de yine bebeğin kabızlık sorunu yaşamasına neden olacaktır. Bunun için de ne sürekli sıvı ne de sürekli katı besin tüketmemesine de dikkat etmelisiniz. Bunun için de su tüketimini kesinlikle artırmayacağınız gibi sürekli olarak katı besin tüketimi yapmamanız da gerekmektedir.

-Tuvalet alışkanlığını çocuğunuza aşılarken kesinlikle bu dönemde en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de çocuğunuzun kabızlık yaşamaması için sadece tuvaletinin geldiği zaman yapmasıdır. Uzun süreli olarak yapılmayan tuvaletler de kabızlık için en önemli nedenlerden birisidir. Bunun için de çocuğunuzun veya bebeğinizin sürekli olarak tuvaletini unuttuğunu fark ediyorsanız bunun içinde hemen bir önlem almanız kabızlık sorunun da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Bebeklerde özellikle kabızlık sorununun en önemli nedenlerinden birisi de çocukların büyük tuvaletlerini yapmak istemedikleri içindir. Birçok bebek veya çocuk büyük tuvaletini yaparken korktukları için de bunu bir alışkanlık haline getirerek acı çekmemek düşüncesi ile kendilerini sıkmaktadırlar. Bu da kalıcı olarak bir kabızlık sorununun meydana gelmesine de neden olabilir. Bunun içinde bebeklerde kesinlikle 7 ile 8 defa kadar tuvaletinin yapmasının oldukça normal olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Bu durum ise çocuklarda gün içinde 3 veya 4 kez olabilmektedir. Bundan daha az bir şekilde tuvalete çıkıyor ise psikolojik olabileceğini de düşünmeli ve bunun için de uzman bir doktor ile görüşebilirsiniz.

***Bebeklerde İshal ve Çözümleri Neler ? tık tık

2 Yorum

Bir cevap yazın