İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde İshal ve Çözümleri Nelerdir?

Özellikle bebeklerde ek gıdalara ve katı besinlere geçiş döneminde yaşanan en büyük sorunlardan birisi de ishal sorunudur. Bebeğinizin ishal sorunu ile karşı karşıya kalması durumunda öncelikli olarak evinizde alacağınız birkaç küçük önlem ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte öncelikli olarak bebek ve çocuklarda ishal rahatsızlığının nedenini bilirseniz de çözüm için daha net bir yol da izleyebilirsiniz.

İshal olan bebeklerin ise dışkılarının oldukça sıvı ve açık renkte gelmesi oldukça normaldir. Öncelikli olarak bu gibi bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda ise ishalin ilk olarak oldukça basit bir rahatsızlık olduğunu ve kısa süre içinde geçeceğini düşünseniz de kesinlikle ishalin aslında ölümcül sonuçlar ile de sonuçlanabileceğini de kesinlikle göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bebeklerde ishal durumunun mide bulantısı ve yüksek ateş ile birlikte seyretmesi ile karşı karşıya kalırsanız kesinlikle bu konuda uzman bir doktor ile görüşebilirsiniz.

Bebeklerde ishal ve çözümleri:

-Öncelikli olarak küçük çaplı bir ishal sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda öncelikli olarak evinizde bebeğiniz için bazı ishali durduran yiyecekleri kullanarak kolaylıkla ishalin önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerde ishal denildiğinde ilk olarak ise akla prebiyotik yoğurtlar akla gelmektedir. Bu yoğurtlar sadece bebekler için değil yetişkinler için de ishal sorunun kabızlık sorununda en çok etkili olan yöntemlerden birisidir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de prebiyotik mamalar ve bebekler için de yoğurtları tercih edebilirsiniz.

-Bununla birlikte bebeklerin ishalden korunması için de ilk olarak hijyene de oldukça dikkat etmelisiniz. Bu sayede de ishal mikrobunu önlemek için kesinlikle hijyen evinizde bebeğiniz için ilk olarak dikkat etmeniz gereken noktalardan birisidir.

-Eğer bebeğiniz sütten kesilmiş ise o zaman mamalar ve yoğurt dışında onun için yedirebileceğiniz farklı besinler de bulunmaktadır. Limon ise bebeklerde ishale iyi gelen en etkili besinlerden birisidir. Limon suyunu az miktarda tüketmek bile ishale oldukça etkili olduğu gibi bağırsakları da temizleme özelliği de bulunmaktadır.

-Yine ishal için en etkili olan besinler içinde de muz da kesinlikle akla ilk gelen besinlerden birisidir. Muz hem bebeklerde hem de yetişkinlerde ishale kesinlikle en kısa yolan çözüm sunacak olan besinlerden birisidir. Üstelik bebekler için de sindirimi oldukça kolay olduğu için de ilk olarak tercih edebileceğiniz meyvelerden birisidir.

-Böğürtlen ise bebekler için en etkili olan meyvelerden birisidir. Üstelik bu yöntemi oldukça eski ve geleneksel olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz.

***Kabızlık Sorunları Ve Çözümleri İçin tık tık

Bir yorum

Bir cevap yazın