İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde Diş Çıkartma Dönemi

Bebeğiniz yavaş yavaş büyümeye başladığında diş çıkarma döneminin gelmesi ile birlikte telaşlı bir dönemin başladığını da söyleyebiliriz. Bebeklerde diş çıkartma dönemi kimi bebekler için oldukça zor geçerken kimi bebekler için de oldukça kolay bir şekilde geçebilmektedir. Bunun için de bu dönemde bebeğinizi çok iyi gözlemlemenizde fayda olacaktır.

Bebeklerde diş çıkarma döneminin özellikle bebekler için en sıkıntılı dönemlerden birisi olduğunu unutmamalısınız. Diş ağrısının veya diş çıkarken yaşanılan sıkıntılara bağlı olarak bu dönem bebeğinizde sürekli olarak devam eden bir huzursuzluk ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve süresince dikkat dilmesi gerekenler:

-Öncelikli olarak bu dönemin başlaması ile bebeklerde salya akıtmanın da oldukça yoğun olduğunu da söyleyebiliriz. Salya akıtmak ise bebeklerde henüz 3 aylıkken bile başlayan bir olaydır. Ancak diş çıkarma döneminde salya akıtmanın daha yoğun bir şekilde geliştiğini de söyleyebiliriz.

-Sadece salya değil diş çıkarma döneminde bebekleri en çok rahatsız eden durumlardan birisi de ağrıdır. Kesinlikle geceleri sıklıkla uykularının bölünmesi ve bununla birlikte de ağlamalar ve huysuzlanmaların hemen hepsinin diş etlerinde diş çıkarmaya bağlı olarak meydana gelen ağrılardır. Bunun yanı sıra bazı bebeklerde diş çıkarma döneminde yaşanılan en büyük sıkıntılardan birisi de iltihap durumuna göre daha ağrılı bir diş çıkarma dönemi geçirmesidir. Bu gibi dönemlerde ise kesinlikle uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

-Dişlerin tam anlamı ile çıkana kadar bu dönemin de kesinlikle bebeğinizin oldukça huysuz bir dönemden geçebileceğini de kesinlikle unutmamalısınız. Bunun için de bu dönemin bebekler için hem zorlu hem de sancılı bir dönem olduğunu da unutmamalısınız.

-Bebeklerde nadir de olsa yanak ve çene bölgesinde diş çıkarmaya bağı olarak şişlikler veya kızarıklıklar da meydana gelebilir. Bununla birlikte çatlaklar da nadir de olsa bebeklerin cildinde meydana gelen sorunlar içinde de gösterilmektedir.

-Diş çıkarma döneminin bilindik en önemli etkilerinden birisi de ateştir. Aslında bu dönemde ateş bazı bebeklerde oldukça sık görülmesine karşın bazı bebeklerde ise hiç ateş de görülmeyebilir. Bununla birlikte yüksek ateşe bağlı olarak ve ağrı ile birlikte de diş çıkarma döneminde birçok bebeğin de uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kaldığını da söyleyebiliriz.

-Bebeklerde yine bu dönemde meydana gelen en önemli etkilerden birisi de yanağın ve kulağın sürekli olarak kaşınmasıdır. Kulağını kaşıyorsa ise bu durum kulak iltihabından dolayı olabileceği gibi aynı zamanda da diş çıkarmaya bağlı olarak da olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın