İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebek ile İletişim Eğitimi Ne İşe Yarar?

Bebeklerin anne karnında iken bile hemen hemen her şeyi duyduğunu biliyoruz. Bunun için de çoğunlukla anne adayları gebelik dönemi boyunca bebeklerine müzik de dinletebilmektedirler. Bununla birlikte bebeğiniz henüz dünyaya gelmemiş olsa da yine de sizler ile iletişim kurabildiğini de unutmamalısınız. En azından dışarıdaki sesler ile sizler onunla birlikte iletişim kurabiliyorsunuz.

Uzmanlar ise bebekler ile iletişim kurmak için dilediğiniz zaman harekete geçebileceğinizi söyleyebilmektedirler. Peki bebek ile iletişim eğitimi ne işe yarar?

-Öncelikli olarak bebeğiniz doğduktan sonra onunla kurabileceğiniz ilk iletişim ise onun gözlerinin içine bakarak kuracağınız iletişimdir. Onunla ilk olarak göz teması kurabilirsiniz ve bu sayede de ilk iletişiminizi kurmuş olabilirsiniz.

-İlk olarak göz teması kurduktan sonra onun da sizlere aynı şekilde sesler ile veya göz takibi ile karşılık verebileceğiniz kesinlikle unutmamalısınız. Bu da onun sizlere cevap verme şekli olarak bilinmektedir.

-Öncelikli olarak bebeğinizin sizlere sesler ile veya el ve ayak hareketleri ile bir şeyler anlatmaya çalışması demek onun da size karşılık vermesi demektir. Bu noktada ise yine onunla konuşmaya devam ederek onun size bir şeyler anlatmak istediğinizin farkında olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Bu durum ise bebeğinizin sizi yavaş yavaş tanımasına ve olayları da daha iyi bir şekilde anlamasına yardımcı olacaktır.

-Anne ve babalar genellikle bebeklerinin hemen konuşmasını istemektedirler. Bunun için ise onu cesaretlendirecek olan kişi de sizsiniz.

-Özellikle müzik eşliğinde yaptığınız eğitimler onun sadece beyinsel olarak gelişimi için değil fiziksel olarak gelişimi için de en önemli noktalardan birisidir. Bunun çin de genellikle konuşmaya başlamadan önceki iletişim dönemlerinde kesinlikle daha iyi bir fiziki ve beyinsel gelişimini desteklemesi için müzik ile iletişimi tercih edebilirsiniz.

-Bebeklerin sizler farkında olmasanız bile sizler ile sürekli bir iletişim halinde olduğunuzu unutmalısınız. Sizleri sürekli izlemesi ve dinlemesi sizin ile iletişim halinde olduğunun bir göstergesidir. Bunun için de sizin de onu izlediğinizi ve onun da farkında olduğunu hissettirmeniz gerekmektedir. Bu onunda sizler tarafından dikkat çekmesi ile birlikte daha hızlı ve artık gözle görülür bir şekilde sizin tepkilerinize cevap vermesini sağlayacaktır.

-Özellikle kitap okumak veya ona doğum günü gibi küçük sürprizler yapmak onun görsel olarak da beynini en olumlu etkileyen durumlardan birisidir. Bebekleri ise küçük yaştan itibaren yönlendirmek isterseniz bunun için en etkili yöntemin kitap okumak ve müzik dinlemek olduğunu söyleyebiliriz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın