İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kartal’ın Dişi Çıktı-Diş Buğdayı

Diş buğdayı nedir? Diş hediği mi, o da ne?

Eski bir Türk geleneği olan diş buğdayı , yeni nesil annelerin gözdesi olmaya başladı. Anneler bu özel güne hazırlanırken her şeyin en güzelini yapmaya çalışırken gelen misafirlerine de diş ile ilgili hediyelerde hazırlamaya başlamıştır. Diş buğdayı başka bir deyişle diş hediği bir kutlama bir tören bir sevinç göstergesidir. Buğdayı içerisine tatlı evde ne varsa konur ve misafirlere dağıtılır, içerisine para koymayı unutmayın.

Kartal 10 aylık oldu ve dişler pıtır pıtır dökülmeye başladı. İlk dişini ufacık bir beyazlıkla geliyorum geleceğim gibi gösterirken o günün ertesi sabahı yanında ki dişinin de belirginleşmesi hatta onunda yanındakinin geliyorum demesiyle peş peşe üç dişe sahip olmuştu. Evet yanlış okumadınız, Kartal birden bire üç dişe sahip oldu hem de üçüde altta. Farklı bir durum belki de ama paşa huysuz, ağlamaklı , emmek istemeyen tavırlarıyla bizleri bunaltmaya devam ederken kendisinin de bu durumdan pek hoşnut olmadığı belliydi. Derken hafta sonuna az zaman kalmışken neden diş buğdayı yapmıyorum? diye düşündüm ve başladım hazırlıklara. İlk olarak uzun zamandan beri istediğim fakat yaptırmadığım kokulu taş siparişini vermekle oldu. İnstagram üzerinden ÖzleminSihirliİğnesi ile iletişime geçtim ve kokulu taş siparişimi verdim ve hızlı bir şekilde o da sağ olsun yapıp gönderdi. Gerçekten mükemmel kokuyordu, renklerini de mavi ve beyaz olmasını hata içerisinde de Nazar duasının olmasını istedim. Tamam hediye olayını hallettim diye düşünürken peki süsleme nasıl olacak dedim, o zaman da hemen El İzi Tuhafiye devreye girdi. Masa örtümüz, masa perdemiz, dişim çıktı yazısı ve daha fazlasını oradan temin ettik ve güel bir sonuç ortaya çıktı. Sizlerde bu hesapları instagram hesaplarından takip edebilirsiniz. Tavsiye ediyorum.

Süslemeler bitti her şey hazır derken artık misafirlerimizi bekleme zamanımız gelmişti, diş buğdayımızı da hazırlamıştık. Kuranımızı okuttuk benim yapmış olduğum pastamızı kestik hep birlikte yedik içtik ve artık diş buğdayı zamanı gelmişti. Buğdayın içerisinde minik demir bir para koydum , tabaklara buğdayı koyduğumda illaki bir tabağa gidecekti ve o kime çıkarsa Kartal’a hediye alacaktı. Ben karışık bir şekilde tabaklara doldurdum ve dağıtması için görümceme verdim vee kime babannemize para çıktı. Kartal’ı baştan aşağıya giydiricek bakalım hayırlısıyla inşallah. Güzel ve eğlenceli bu özel günün diğer bir yanı da Kartal’ı odanın ortasına oturttuk ,başından aşağıya dua ederek buğdayları döktüm, önüne koymuş olduğum nesnelere baktı ve ilk olarak flütü aldı, tabi kim olsa onu seçerdi, kırmızı ve büyüktü. Daha sonra defter ve aynayı aldı, çocukların en çok sevdikleri, şimdi Kartal hangi meslekte olacak? Şaka bir yana, sözde hangi nesneyi seçerse büyüdüğü zaman o mesleği seçermiş, bakalım göreceğiz zamanla inşallah.

Sevdiklerimizle çok özel ve güzel bir gün geçirdik. Kartal’ın üç dişi çıktı, zamanla inşallah hepsi dökülmeye başlayacak. Allahım sağlıklı uzun ömürler versin, dişleri sapa sağlam olsun. Asıl imdi zorlu güler bekliyor beni değil mi? Isırmalar başlasın…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın