İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OyuncakAbi İle Röportaj

Oyuncak Abi’den herkese merhaba çocuklar !

Yok yok yanlış okumadınız, Oyuncak Abi bugün bizlerle.

O bir youtuber, o bir oyuncak sever , o bir baba! Çoğu kişinin takip ettiği, videolarını merakla izlediği ve maskesiyle merak uyandıran oyuncakların abisi, Oyuncak Abi bugün bizlerle. Onunla söyleşi yapmak, bilgiler almak, youtube ve daha çok fazlasını bu röportajımızda bulabileceksiniz. Bu arada maskesini çıkardı , belki izlememişseniz ve merak ediyorsanız o zaman hadi buyrun.

Merhaba Oyuncak Abi, kısaca kendinden bizlere bahsedebilir misin?

Merhaba, Ben oyuncak abi. Oyuncakların abisi 🙂 34 yaşında 3 çocuk babasıyım. 8 yıl aile şirketimizde finans bölümünde çalıştım. Aile şirketimiz 3.kuşak vakasından dolayı dağılınca ticarete atıldım. Sevdiğiniz işin sizin peşinizden gelmesi diye bir şey vardır ya. Bende tam olarak öyle oldu.

2 yıllık ticaret maceramdan sonra hep hobi olarak yaptığım web tasarım işine dönmek için çalışmalara başladım. Bir süre kendi özel içerik sitelerimi oluştururken eski bir arkadaşımın telefonu ile her şeyi sil baştan başlamış oldum.

Youtube hayatına nasıl girdi? İlk çektiğin videoyu bizlerle paylaşabilir misin?

Her şey 2013 Mart ayında eski bir arkadaşımın telefonu ile başladı. Web tasarım işlerine yoğunlaştığım bu dönemde arkadaşım Youtube’dan bahsetti. İçerik üretme ve yayma tutkuma en uygun mecralardan biri olabilir diye düşündüm.İlk açtığımız kanal aslında eşime ait olan Oyun Hamuru TV kanalıdır. Eşimin kanalının video montajlarını yaparak başladım. O dönem için Türkçe yayın yapan ilk oyuncak kanalını bilmeden açmış olduk. 🙂

2015 yılında Youtube Türkiye’nin düzenlediği Youtube Academy etkinliği benim için yeni bir başlangıç noktası oldu.Youtube Academy etkinliğinde nasıl daha iyi içerikler üretebileceğimize dair eğitimler verildi. Etkinlikte katılımcılardan bir kanal ya da video oluşturulması istendi. Bu aslında en başarılı 2 içerik oluşturucunun Youtube’un Londra stüdyosunu (Youtube Space) ziyaretini kazanacağı bir yarışmaydı.Ben etkinliğe eşimi temsilen katılmıştım. Kendisi bir dönem rahatsızlık geçirmişti. O etkinliğe katılamayacağı için iş bana kalmıştı. Hep işin arka planında kalmış biri için çokta kolay olduğunu söyleyemem.

Oyuncak Abi kanalının ortaya çıkışı bu yarışma ile başladı yani. Bir akşam eşimle birlikte kanalın ismini belirleyip videolar yapmaya başladım. Yarışmayı kaybettim belki ama bu kanal sayesinde çocukluğumda kurduğum hayal oyunlarıma tekrar kavuştum.

İlk videom gerçekten içimden geldiği gibiydi. Oğlumun odasında ki arabaları alıp onlarla çocukluğumda oynadığım gibi oynayarak kaydediyordum. En sevdiğim oyuncaklardan olan asker oyuncakları ile başlamıştım.

Oyuncak Abi ,yüzünde ki maskenin nedeni nedir? Seni ne zaman göreceğiz?

Maskenin hikayesi yine Youtube Academy etkinliğindeki yarışmaya dayanıyor. Bir yarışma kanalı olacağı için ne kadar farklı ve ilgi çekici yapabilirim diye düşünürken aklıma maske takmak geldi. Bunun içinde en sevdiğim süper kahramanlardan Örümcek Adamı seçtim.

Beklemediğim bir şekilde kanal popüler olunca çok fazla maskeni çıkar yorumları aldım. Geçtiğimiz günlerde maskesiz soru cevap videosu yaparak maskemi de artık çıkarmış bulunuyorum 🙂

Video çekerken nelere dikkat ediyorsunuz? Olmazsa olmazlarınız var mı?

Bu konuda öğrendiğim her şeyi Youtube Academy ‘e borçluyum. Orada edindiğim temel bilgiler ve vizyon sayesinde kendimi geliştirdim.

Eşimle ilk videoları yapmaya başladığımızda tripod’un ne olduğunu dahi bilmiyorduk. Youtube aslında böyle bir yer. Bizim gibi sıradan kişilerin hayallerini paylaşarak diğer insanlara farklı ilhamlar verdiği bir yer. Youtube’da bir kanal açmak için illa ki video prodüksiyon bilgisine ihtiyacınız yok. Sadece basit bir kamera ile farklı şeyler yapabilirsiniz.

Bu ruhu kaybetmemek benim için çok önemli. O yüzden video çekerken olmazsa olmazım yok. Aklıma iyi bir fikir geldiğinde cep telefonumla bile kayıta başlayabiliyorum.

Çocuklarınızla neler yapıyorsunuz?

En sık yaptığımız etkinlik sinema. Genelde güncel filmleri takip ediyoruz. Onun dışında bolca oyun oynuyoruz. Bu aralar favorimiz kutu oyunları. Oynadığımız oyunları videoya kaydedip kanalımıza da yüklüyoruz.

Yumurta açma videolarında en çok beğenilen, yumurta üzerinin oyun hamuru ile kaplanması sanırım, bunu nasıl yapıyorsunuz?

Oyun hamuru konusunda eşim yarı uzman oldu diyebilirim. Ondan çok fazla destek alıyorum bu konuda. Öncelikle yapacağımız karakterin kalıbını oluşturup parça parça renkleri birleştirerek yapıyoruz. Sadece biraz sabır ve el becerisi gerektiriyor.

Slime youtube da en çok çekilen videolar arasında, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Youtube’da bazen bu tip şeyler furya şeklinde ortaya çıkabiliyor. Ben kanalımda çok sık yer vermedim. Eşim kendi kanalında farklı şeyler denedi. Bazı yayınlarda oyun hamurunun yerini alabileceği söyleniyor ama ben öyle düşünmüyorum.

Çocuklarıma oynaması için Slime verdiğim de bir noktadan sonra mıncıklamanın ötesine geçemediklerini görüyorum. Ama oyun hamuru böyle değil. Oyun hamurundan kendinize ev, araba hatta uçak bile yapabilirsiniz.

Oyuncakların çocuklar üzerindeki etkisi nedir?

Bende fazla oyuncağın karşısında olanlardanım aslında. Kanalımda onlarca oyuncak tanıtmama rağmen çocuklarımın oynadığı oyuncaklar sınırlı. Çok fazla oyuncak gerçekten iyi değil. Mesela oğlumla kurduğumuz arabacılık oyununda 5tllik küçük arabalarla saatlerce oynayabiliyoruz. Yani fazla oyuncaktan ziyade çocuklarımızla oyun oynamamız gerekiyor.

Çocuklar içinde tek başına oynayacağı pahalı bir sürü araba yerine anne ya da babasıyla oynadığı tek bir oyuncak daha değerli ve unutulmaz oluyor.

Takipçilerinize ve babalara neler söylemek istersiniz?

Takipçilerime sevgilerimi sunuyorum. Onların sevgisi ve desteği olduğu sürece güzel videolar yapmaya devam edeceğim. Hepsini kendi çocuğum gibi görüyorum ve çok seviyorum.

Bende “genç babalar” kategorisine giriyorum aslında. Bu konuda her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Gerçekten farklı bir nesille karşı karşıyız. Belki bizler sokaklarda oynayarak öğrendik oyun oynamayı, arkadaşlığı ve hayatı. Ama bizim çocuklarımız öyle değil. Birçok çocuk dışarı dahi çıkamıyor. Ev de adeta hapis gibi.

Hayatın yoğunluğu çocuklarımızı ihmal etmemize bile neden oluyor. Daha fazla uğraşmamız gerekiyor. Başarılı ve mutlu çocuklarımız olsun istiyorsak özelliklerini, becerilerini ve hayallerini iyi anlayıp o yönde meslek edinmelerini sağlamalıyız.

OyuncakAbi.com

Youtube OyuncakAbi Kanalı

Facebook OyuncakAbi Sayfası

Oyuncakların abisi, Oyuncak Abi’ye çok teşekkür ediyoruz…

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın