İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde İnmemiş Testis Sorunu

Bu bebek sünnetli mi? Pipisi çok küçük sanki ! Siz bir doktora götürün !

Kartal doğduktan sonra bazı şeyleri tekrar yaşamaya ve öğrenmeye başladık. Kız çocuk ve erkek çocuk arasında ki farkı yaşayarak gördük hala da görmeye devam ediyoruz. Kartal doğduğu zaman pipisi sünnetli gibiydi, sağlık ocağında kontrolleri yapılırken yarı sünnetli olabilir ama yine de sünnet olması gerekiyor dendi. Çocuk doktoruna götürdüğümüzde hayır sünnetli değil, bakın sünnetli olsa böyle olmaz dendi. Biz aylık kontrollerimizi olmaya devam ederken o da ne? sağ testis yukarıda ! Şimdi ne yapacağız?

Her yeni doğan bebekte bu %3 te olsa görülürmüş bizde o yüzdenin içerisine girmişiz meğer. Genellikle erken doğan bebeklerde her iki testisin yukarıda olması yada bir testisin yukarıda olma ihtimalleri görülürmüş. Sağ testisin yukarıda olması o kadar önemli olmamasına rağmen 1 yaşına gelene kadar düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyormuş. Eğer aşağıya inmezse en son olarak ameliyat yapılıyormuş. İnternette ve çocuk doktorumuzdan bu bilgileri aldıktan sonra isterseniz bir de çocuk cerrahisine gösterin dendi ve bizde randevumuzu aldık. 7 aylıktı bize bu şekilde söylendiğinde . Kartal şimdi 8 aylık oldu ve yine sağlık ocağında kontrolümüzü olduğumuzda doktorumuz kesinlikle aşağıya inmiş sakın ameliyat yaptırmayın dedi ertesi günde zaten çocuk cerrahisine randevumuz olduğu için eğer aklınızda kalacaksa ona da gösterin ama ameliyatlık hiç bir şey yok dendi. Çocuk cerrahisine gittik , kontrol yapıldı ve Sağ Testis Aşağıya İnmiş !

O anda dünyalar benim oldu. İleride yaşayacağı sorunları düşündükçe kendimi üzüyordum. Ne kadar önemli bir şeymiş onu bir kez daha anladık bu yaşadıklarımızdan. Sizlerde bebeklerinizin altını alırken mutlaka kontrollerinizi yapın. Sıcak ve soğuğun çok önemli olduğunu burada bir kez daha gördük. Sünnet içinde zamanın Kartal için 2 yaş ve sonrası olduğunu öğrendim. Yağ tabası çok fazla olduğu için onun çekilmesi en erken 2 yaşmış. Erkek çocuklarının bu durumları çoğu anne babanın sorunudur değil mi?Ay ne zaman sünnet ettireceksiniz? Ne zaman daha uygun bir dönemdir? Kaç yaşına gelmeli ? gibi bir sürü soru vardı kafamızda bu sayede onunda üzerinden geçmiş olduk. Sizler de mutlaka sünnet konusunu doktorunuz ile görüşün.

İnternette bu konuyu çok fazla araştırdım, nedir? ne olacak ? nasıl olmuş? ne yapmalıyız? diye ve en güzel bilgileri burada buldum, sizlerde bir göz gezdirin. http://www.cocukuroloji.com/tr/hastaliklar/Inmemis-Testis

 

Bir yorum

  1. Samet 8 Ekim 2016

    Benimde oğlumda aynı sorun vardı, doktora gittik geldik indi çıktı derken şimdi çok şükür düzeldi, çok zor bir süreçti gerçekten.

Bir cevap yazın