İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

#dışardaoyunvar-OMO İle Oyun Sokaklara Taşınıyor

OMO, 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü’nde küçük büyük herkesi sokaklara davet ediyor. Son kampanyasında “Bırakın Çıksın, Özgürce Oynasın” sloganı ile dışarıda oyun oynamanın çocuk gelişimindeki önemini vurgulayan OMO, yaptığı etkinliklerle de ebeveynlere bu yönde rehber olmaya devam ediyor.

Türkiye’de, Marmara Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan “Dünya Oyun Oynama Günü’nün” 2016 yılı teması “Oyun Oynamak İçin Özgürlük Veriyoruz: Çocuk Dostu İstanbul” olarak belirlendi. Bu temaya uygun olarak OMO 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü’nde de Beşiktaş Belediyesi işbirliği ile Beşiktaş Abbasağa Parkı’nı ve Kuruçeşme, Ortaköy, Bebek, Arnavutköy semtlerinde çeşitli sokakları oyun alanına çeviriyor. Çöp kutuları basket potalarına, banklar tahterevallilere, sokaklar seksek alanlarına dönüyor, salıncaklardan müzik sesleri yükseliyor.

28 Mayıs Cumartesi günü hem çocukları hem de ebeveynleri farklı sürprizler bekliyor.

Kirlenmek Güzeldir felsefesinden yola çıkarak, çocukların geleceğe daha iyi hazırlanması için açık hava oyunları ve deneyimleyerek öğrenmenin önemini vurgulayan OMO, “Bırakın Çıksın, Özgürce Oynasın” mottosunu her fırsatta ebeveynlere ilham verecek bir etkinliğe çeviriyor. 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü’nde, Beşiktaş Belediyesi işbirliğiyle Beşiktaş Abbasağa Parkı’nı ve Beşiktaş’ın Kuruçeşme, Ortaköy, Bebek, Arnavutköy semtlerini oyun alanına çeviren OMO, küçük büyük demeden herkesi saat 11:00 – 19:00 arası Beşiktaş’taki bu etkinliklere davet ediyor.

Tüm dünyada çeşitli ülkelerde 1999 yılında kutlanmaya başlanan 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü için OMO da, Beşiktaş Belediyesi ile kolları sıvıyor. İstanbul’un sokağa davet edildiği etkinlikler kapsamında Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda oluşturulacak alanda ip atlamadan baskete, halat çekmeden seksek oyununa keyifli zaman geçirilecek bir çok aktivite yer alıyor. Abbasağa Parkı’nın yanı sıra Beşiktaş sokaklarında bazı noktalarda kaldırımlar seksek alanına, çöp kutuları basket potalarına ve banklar tahterevallilere dönüştürülüyor, sallandıkça salıncaklar müzik sesi çıkarıyor. Bu faaliyetlerle hayatımızın içine oyun katmamız gerektiği esprili bir şekilde anlatılıyor. Dünya Oyun Oynama Günü’nü kutlamak ve dışarıda özgürce oyun oynamak için Omo tüm İstanbulluları bu etkinliğe davet ediyor.

Dünya Oyun Oynama Günü Türkiye Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Işık Kamaraj, her yaşın ihtiyacı olan oyun oynamaya ilişkin farkındalığı arttırmak ve Dünya Oyun Oynama Günü’nün her yerde her mekanda kutlanabilmesi için üniversitelerin, yerel yönetimlerin, eğitim kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün işbirliğinin önemli olduğunu vurguluyor. Çocukların oyun oynamak için zamana, ortama ve özgürlüğe ihtiyaçları olduğuna dikkat çekerek, bu konuda yetişkinlerin daha duyarlı olması gerektiğini belirtiyor. Oyun oynamaya zaman yaratmak için en uygun günün “28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü” olduğunu söyleyen Dr. Kamaraj, etkinliğin gelecek yıllarda Türkiye’de aynı anda 81 ilde kutlanabilmesinin fırsat eşitliğini sağlamak adına son derece önemli olduğunun altını çizerek; Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan çocuğun oyun oynama ve sosyal-kültürel etkinliklere katılım hakkını içeren Madde 31’i desteklemesinden dolayı bu etkinliğin daha da değerli olduğunu belirtiyor. Yrd. Doç. Dr. Işık Kamaraj en yalın biçimde bugünün kurucusu olan Dr. Freda Kim’in sözlerinin her şeyi özetlediğini belirterek; “28 Mayıs’ta her nerede olursanız olun, bir oyun arkadaşı bulun ve sadece oyun oynayın” mesajını yineliyor.

#dışardaoyunvar

Dünya Oyun Oynama Günü
Dünya Oyun Oynama Günü, ilk defa Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Birliği (ITLA) ve aynı zamanda bu günün fikir annesi olan Güney Kore’den Dr. Freda Kim tarafından 1999 yılında Tokyo’da yapılan 8. Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Konferansı’nda oluşmuştur ve bugün her yıl 28 Mayıs’ta tüm dünyada çeşitli ülkelerde kutlanmaktadır.

Türkiye’de ise ilk kez İstanbul’da Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde 28 Mayıs 2010 tarihinde kutlanmaya başlamıştır. Dünya Oyun Oynama Günü, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Kamaraj’ın koordinatörlüğünde yedi yıldır Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencilerinin aktif katılımları ile sürdürülmektedir. Etkinlik, 2010 yılından beri Marmara Üniversitesi ev sahipliğinde İstanbul’da çeşitli kurumların işbirliği ile kutlanmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın