İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiğdem Şen İle Röportaj

Derinin benim hayatımda büyük bir önemi var aslında, okumak için gitmiş olduğum Bolu’da dericiler vardı ve maalesef yurdumuzun bulunduğu yer çok kötü kokuyordu.Okulumuzda da dericilik bölümünde okuyan arkadaşlarımızın olmasından dolayı az da olsa onlardan bilgiler almıştık. Derinin işlenmesi, bir ürün haline getirilmesi ne kadar kolay gibi görünse de deri gerçekten çok önemli ürünler arasında.

Sizleri, dericilik sektöründe uzun zamandan beri olan ve yeni bir ürün ile anne ve babaların da gönlünü fetheden JJKİDS patiklerin kurucusu Çiğdem Şen ile tanıştırmak istiyorum. Çiğdem hanım bizlere ürünleri ve dericilik konusunda bilgiler verdi. Bizimle olduğu için çok teşekkür ediyoruz ve sizleri bu güzel sohbetimiz ile baş başa bırakıyoruz. 2 yaşa kadar olan bu patiklere de bir göz atmanızı öneriyoruz.

Merhaba Çiğdem Hanım, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?jhanjhan patik

Deri ve derinin işlenmesi, ailemizden gelen bir meslek. Kendimi bildim bileli deri ve dericilik sektörü ile iç içeyim. Eğitimimi işletme yönetimi üzerine yurt dışında tamamladıktan sonra, deri konusundaki çalışma deneyimimi ilk olarak aile şirketimizde kazandım. Ardından kendi kanatlarımla uçmak istedim ve 2002-2012 yılları arasında çanta ve aksesuar imalatı ve pazarlamasına yönelik kurduğum kendi şirketim üzerinden, yurt dışındaki büyük markaların Türkiye’deki belli başlı imalatçıları arasında yer aldım. Bunun yanında Türkiye’de bulunan birçok markanın deri çanta ve aksesuar departmanları için üretim yaptım. Daha sonraki yıllarda yine deri ve deri çanta aksesuar üzerine ithalat ve ihracata devam ettim. Son 1 yıldır da JJKİDS patik projesi üzerinde çalıştım ve yakın zamanda da hayata geçirdim.

JJKids fikri nasıl ortaya çıktı? 

JJKİDSın hazırlık süreci 1 yılı kapsıyor. Projenin temeli 2014 yılında yeğenim Lal’in doğduğu zamana dayanıyor. Uzmanlık alanım deri olduğu için “Deri ile bebekleri nasıl buluştururum, deriyi bebekler için daha kullanışlı hale nasıl getiririm” derken patik fikri oluştu ve JhanJhan’ın serüveni başladı.

İlk adım ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Anne babalara ayakkabı ve patik seçimleri konusunda neler söylemek istersiniz?

Çok doğru, bebeklerin yürümeye başlamadan öncesinde de yürüme çağlarında da ayak gelişimini destekleyici ürünlerin seçilmesi, ileriki yıllar için gerçekten çok önemli. Bu nedenle bebeklere giydirilecek patik ve ayakkabıların, bebeğin ayağının şeklini alabilmesi, iç tabanının ortopedik özellikte olması, alt tabanının yürümeyi destekleyici kaymayan bir tabana sahip olması, bebeklerin hem ayaklarını korumakta, hem de yürümesini desteklemekte. Çocuk hekimlerinin çoğu, yürüme çağında bebeklerin çıplak ayakla yere basmalarını, yeri hissetmelerini ve kendilerine güvenerek ilerlemelerini önermektedir. JhanJhan patiklerin üretiminde kullanılan derinin ekolojik ve doğal olması, hem yumuşak bir yapıya sahip olmasını, hem de bilek kısmındaki esnekliği sayesinde bebeklerin ayaklarını kavrayarak yere çok daha sağlam basmalarını sağlıyor.

Tasarımlarınızda en önem verdiğiniz konu nedir? 

Deri patik yapmaya karar verdiğimizde sağlık ve güvenli olmasının yanı sıra özel bir tasarımı da olsun istedik. Bebeklerin insana vermiş olduğu mutluluğu, iyimserliği, tebessümü tasarımımıza yansıtmak istedik. Böylelikle bebeklerin mutluluğunu ve gülen yüzünü önce patiklerimize yansıtıp, sonrasında bu duyguyu patiklerimizi gören herkese yaymak istedik.

JJ Kids patikleri kaç yaşa kadar ve özellikleri nelerdir?

JJKids patikler, yeni doğan ile 2 yaş arasındaki çocuklar için 8 farklı renkte üretiliyor. Patik ve tabanlı patik olarak iki kategorimiz bulunuyor: Patik kategorisi; y eni doğan ve 1 yaş arasındaki yürüme çağı öncesi bebekler için tasarlandı. Özel tasarımından dolayı sahip olduğu esnekliği ile çok kolay giydirilip çıkarılabilecek kadar esnek, rahat. Astarsız olarak doğal ekolojik deri kullanıldığı için de hem bebeklerin ayak şeklini alıyor, hem de bebeklerin ayak gelişimini engelleyecek herhangi bir iç malzeme kullanılmadan üretiliyorlar.

Tabanlı Patik kategorisi ise 1 ile 2 yaş arasında, yürüme çağında olan bebeklerimiz için üretiliyor ve onlar da tıpkı patiklerimiz gibi rahat, esnek, astarsız ve doğal ekolojik deriden oluşuyor. Bu modelimizde diğer modelimizden farklı olarak özel tasarımlı bir taban uygulaması mevcut. Özellikle yürüme çağına gelmiş bebeklerin kaymadan hem evde, hem dışarıda (sokakta, bahçede, parkta, vs) rahatça hareket edebilmelerini sağlıyor.

Bilirsiniz, bebeklerin yürümeleri zamansızdır. Kimileri 1. yaş doğum gününde yürümeye başlarken kimileri daha erken adım atmaya başlar. Biz de bunu düşünerek 9 ile 12 ay arası bebeklerimiz için ürettiğimiz 18 numara patiğimizi, hem patik hem de tabanlı patik olarak ürettik. Seçimi de sizlere bıraktık.

jhan jhan 2 yaş“Patiklerimiz ekolojik deriden üretilir” diyorsunuz, biraz detaylı bilgi alabilir miyiz?

Ekolojik deri, krom içermeyen çevre ile uyumlu olarak üretilmiş deri demektir. Üretiminde kimyasal girdi kullanılmadan, her aşaması standartlara uygun bir şekilde kontrol edilerek üretilir. Patiklerimizin deri finisajında çevre ile dost malzemeler kullanılmaktadır ve krom içermeyen, içerisinde azo boyar madde ve boyalar bulundurmayan derilerle üretilmektedirler.

2 yaş üzeri patik üretiminiz olacak mı?

Evet, bu yönde bir planlamamız vardı, 0-2 yaş arası patik satışlarımız sırasında gelen ilave talepler de 2 yaş üstünde yoğunlaşmaya başlayınca, planlarımızı hızlandırdık. Eylül Ayı içinde 3 yaş için hazırladığımız patiklerimizin üretimleri de tamamlanacak ve web sitemiz ile anlaşmalı olduğumuz mağazalarda satışa sunulacak.

JhanJhan Kids’e nerelerden ulaşılabiliyor?

Satışımız şu anda www.jjkids.com adresindeki web sitemizin yanı sıra, Maslak Uniq İstanbul’daki Organicera Mağazası’nda, Kapbula Organik’in City’s AVM ve APlus AVM mağazaları ile www.markabebe.com sitesinde devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bu noktalara, anlaşmalarını tamamlamak üzere olduğumuz online satış siteleri ve mağazalar eklenecek. Ürünlerimizin üretiminde gösterdiğimiz hassasiyet, satışımızın olacağı noktalar için de geçerli. Mümkün olduğunca erişilebilir ama doğru adreslerde bulunmaya özen gösteriyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın