İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı-Ultrasonu

Yeni doğan bebeklere yapılması gereken zorunlu testlerden ve kontrollerden biri de kalça ultrasonunun çekilmesidir. İlk üç ay içerisinden bu ultrasonun çekilmesi gerekmektedir. En yakın zamanda ultrasonun çekilmesi erken tabı ve tedavi içinde çok önemlidir, o yüzden bebeğinizin kontrollerinizi zamanında yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kartal’ın sağlık ocağında kontrolleri devam ederken sarılık geçirdiği için sonuçlarını götürdüğümüz de aile hekimimiz bize bir sevk kağıdı hazırladı ve onunla devlet hastanesine gittiğimiz de hemen ultrasonu çekilecekti ve çekilde de . Ama iyi ki eşimle gitmişim.

Peki devlet hastanesinde ultrason nasıl çekiliyor?

Bundan 4,5 sene öncesinde İpek içinde devlet hastanesine gitmiştik ama orası Kadın ve Çocuk üzerine bir hastaneydi. Bebeklerin olduğu yerde ultrasonu çekilmişti ama normal devlet hastanesinde öyle olmuyormuş onu gördük ve maalesef yaşadık. Biz sabah erkenden gittik ,eşim izin almıştı iyi ki de almış yoksa ben ya Kartal’ı başkasına verecektim yada oradan çektirmeden gelecektim. Biz bilgilerimizi verdik, kaydımızı yaptırdık bekledik sıramızın gelmesini. Bir erkek bir kadın isimleri bağırılmaya başlanmıştı 5 er li gruplar halinde. Nasıl yani ? diye göz göze geldik eşimle. Kesin çocuk bölümü farklı bir yerdedir dedik ama ne görelim o 5 er li grup aynı oda içerisinde çekiliyor…

Yine soy ismimizi okuyamadılar nedense okuyamıyorlar, eşim Kartal’ı aldığı gibi girdi odaya, 5 dk bile sürmedi çıktı elinde sonuçlarla.Çok şükür bundan sorunsuz geçmiştik ama hastanenin bu kadar pis olması çok kötü. Allah kimseyi buraya düşürmesin diyeceğim ama sağlık hizmetlerinden de yararlanmamız gerekiyor değil mi? Herkesin özel hastaneye gitme lüksü yok maalesef.

Kalça ultrasonunda sorun çıkmış olsaydı ne olacaktı? Tedavi nasıl uygulanacaktı?

Kız bebeklerin erkek bebeklere oranla kalça çıkıklığı oranı çok yüksek. Kontroller sonucunda doktorunuza mutlaka ailenizde yada tanıdıklarınız arasında bu sorunu olan biri olup olmadığını mutlaka anlatın. Eğer bebeğinizde doğumsal kalça çıkıklığı bulunuyorsa o zaman bebeğinize 2-3 ay süre içerisinde kullanması için Pavlik bandaj takılması gerekmektedir. Bu bandaj bebeğinizi ağlatabilir yada sıkabilir ,doktorlar çıkarmamanızı söyler ama sizin içiniz rahat etmez.Kim ister ki bebeğinin böyle olmasını ? ama onun sağlığı için yapmak zorundayız. Bebeğiniz ilerleyen zamanlarda yürürken topallıyor yada bir bacağı diğerinden kısaysa mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğinizin gelişimini takip etmek en başta sizin göreviniz, siz bebeğinizi iyi gözlemlerseniz doktorunuza bilgileri düzgün verebilirsiniz. Siz dikkatli olun ve gözünüz kulağınız bebeğiniz de olsun. Sağlıkla ve huzurla büyütmeniz dileğiyle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın