Bera Testi Nedir?Neden Yapılır?

Bera Testi Nedir?Neden Yapılır?

10 Şubat 2016 0 Yazar: Burcu Öğünlü

İşitme kaybı maalesef gözle görülen bir sorun olmadığından bebeklerimiz büyüme evresinde onların bazı seslere karşı tepki vermemesinden dolayı görmüş olduğumuz bir durum. Bebeğimiz yada çocuğumuz işitme sorunu yaşıyorsa bunlar için biran önce testlerin yapılması gerekmekte. En ileri tanı şekli olarak bera testi uygulanır.

Kartal doğduktan daha 5 gün sonra aşırı yükseklikte sarılık olduğunu sizlerle paylaşmıştık ve ışın tedavisi uygulanmıştı. Işın tedavisi göre her bebeğin bera testi yaptırması gerektiğini biliyor muydunuz? Peki neden bu test yapılmalı? Işın tedavisinin ne gibi sorunları olabilir? Bebeğimize yan etkileri nedir?

Yüksek ısı ve ışık ile yapılan bu uygulamanın hem göze hem de kulağa yan etkileri bulunmakta. Gözüne takılan bandın tam olarak kapatılması gerekmekte kapatılmadığı takdirde göz için de ayrı bir test yapılması gerekiyor. Sağlık ocağına sarılık ile olan testleri göstermek için gittiğimde , aile hekimimiz bera testini yaptırdınız mı? diye sordu. Biraz tuhaf geldi çünkü hastanede bize bu bilgi verilmemişti. Bera testi nasıl yapılır? Diğer testten ne farkı var? diye merak ettik. Aile hekimimiz ,eğer doğum yaptığınız hastanede yapılmıyorsa hemen devlet hastanesi için size acil olarak sevk kağıdı oluşturdu ve gidin yaptırın mutlaka dedi, raporu da dosyasına koymalıyız diye de belirtti. Ben aile hekimimizdem gerçekten çok memnunum. Ay sonu sağ kulaktan geçemediğimiz için tekrar kontrolümüz bulunuyordu ve hastaneye gittik. Normal yeni doğan testinden sağ kulaktan da geçmişti artık Kartal ama ben dayanamayıp sordum : biz sarılık geçirmiştik ve aile hekimimiz bera testi yapıldı mı? diye sordu dedim. Doktor biranda şaşırdı, nasıl yani? dedi, siz tedavi mi gördünüz? evet dedim. Doğumdan sonra sarılık geçirdik ve ışın tedavisi gördük diye belirtince, bebek hemşiresinin bize belirtmesi gerekiyordu dedi ve bera testini yaptı.

Bera testinin diğer testlerden farkı ne diye merak ediyorsanız eğer, alnına ve iki kulağının arkasına hamileliğimiz boyunca bebeğimizi görebilmemiz için karnımıza sürülen o jele benzer şey sürülüyor ve sinyaller veriliyor. Bebeğinizin uyuyyor olması ve sessiz bir ortamın olması çok önemli. Sonunda Kartal’ım bu testten de çok şükür geçti. Çok korktum , çok üzüldük ama sonuç çok güzeldi. Allahım bütün evlatlarımızı korusun, duymadığını bilmek çok kötü bir şey gerçekten. Allahım daha beterinden hepimizi korusun.