İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tekrar Eden Kusma ve İshal Rota Virüsü Olabilir

Ailelerin korkulu rüyası Olan rotavirüs, Yılda Bir milyondan Fazla Çocuğun ölümünden Sorumlu Olarak biliniyor. Acıbadem Ankara Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, tedavide antibiyotiğin yeri olmadığını belirterek, anne-babalara önemli uyarı önerilerde bulundu, ettik.

En Şık ilk 5 yaştaki çocuklarda goruluyor.

Su kaybından hayatını kaybetmektedir Her yıl Dünyada Ortalama 500.000 bebek ishalin neden Olduğu onu 50 çocuktan biri ishal su kaybından hastaneye yatmaktadır ettik ettik. Dünyada durum böyle Ueken Türkiye’de imkb onu yıl Ortalama 20-25 çocuk ishal su kaybından hayatını kaybetmektedir OLUŞAN sonrasında ettik.

Rota virüsüne Bağlı enfeksiyon onu yaşta görülse de, en sık ilk 5 yaş çocuklarda Altındaki Ortaya çıkıyor. Bebek çocuklarda aşırı su kaybına neden Olan ishaller ettik, Hava sıcaklıklarının düşmesi ile Birlikte çocuklarda ağız yolu: Çocuk Sağlığı ve, özellikle 6-15 ay arasının en sık Görülen ziyaretinde Daha ağır seyredebilen dönemi oluşturduğunu belirterek şunları söylüyor Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk A.Ş. salgınlara neden olabilen bu ziyaretinde bulaşan ile gegbekli Önlemler şirketin yeni yöneticisi alınmadığında ölümcül olabiliyor, ishal ile seyreden olgular ucu.

Tekrarlayan kusma yer aliyor Arasında ishal belirtileri ettik.

Rota virüsün neden Olduğu, mide kusma ishalle seyreden bu tip enfeksiyonlar oğul Dereceli bulaşıcıdır ettik, barsakları tutan ettik. Bu enfeksiyonların Tüm Dünyada bu kadar sık ​​görülmesinin en önemli Diğer nedenlerinden birisi de dışkı, ağız yolu ile solunum ziyaretinde çok çabuk bulaşma özelliğinde olmasinin.

Rota viruse Bağlı ishaller ılıman iklimlerde ziyaretinde Daha çok kış aylarinda görülmektedir. Kuluçka süresi 1-3 gündür Ortalama. Hastalığa neden Olan rota virüs ishalin Ortaya çıkmasından günler Önce ziyaretinde hastalık bulguları kendini göstermesinden 15 gün sonrasına Kadar dışkıda bulunabilmektedir. Ishal Ortalama 6-7 gün Daha devam eder. Dışkı çok sık suludur ettik. Ağır Bir ishal Durumu söz konusu oldugunda ciddi Sıvı kayıpları Oluşur hastaneye yatış GEREKTİRİR ettik. Hastalığın tanısı dışkıda ETKEN Olan rota virüs antikorlarının gösterilmesi ile mumkun olmaktadır.

Toplu yaşam bölgelerinde hijyene dikkat

Bulaşma ağız-dışkı yolu ile olurken sıklıkla kreş okul ziyaretinde gibi toplu Yaşanan Yerlerde salgınlara yol açmaktadır. Hastalığın bulaşmasında rota virüsünün Üzerine yapıştığı iç çamaşırları, Giysiler, ziyaretinde yatak çarşafları önemli Diğer rol oynamaktadır Oyuncak. Çocukları böyle salgınlardan Korumak Için özellikle el temizliğine Dikkat edilmesi Gerekiyor.

Anne sütü ile beslenen yenidoğanlar Daha az hasta oluyor

Çocuk yeniden rota virüsüne Maruz kaldığında yeniden hastalanabilmekte ancak RESULTS Daha hafif seyretmektedir. Anneden Geçen antikorların koruyuculuğu nedeni ile anne sütü ile beslenen yenidoğanlar, bebekler ziyaretinde özellikle 3 ayın Altındaki bebekler Daha az hasta olmaktadır.

Rota virüsü nasıl Tedavi edilir?

  • Tedavide ishal durdurucu İlaçlar kesinlikle kullanılmaz.
  • Tedavide amaç kaybedilen su, tuz şekeri Yerine koymaktır ettik. Kusması olmayan çocuklarda öğünler az az ziyaretinde sık sık verilmeye özen gösterilir. Ağızdan, Özel Olarak hazırlanmış tuzlu şekerli su karışımlarından verilerek yağsız yiyecekler Tercih edilmelidir. Anne Özel ishal Mamaları Öncelikle verilmelidir ettik sütü bebeklerde Yoğurt, pirinçli yoğurt Çorbaları, patates, muz gibi ishale Uygun besin maddeleri ettik. Su Kaybı Olan ziyaretinde kusan bebek ziyaretinde Çocuklar hastaneye yatırılarak damardan Sıvı Desteği yapılmalıdır.
  • Hastalıktan korunmak Için hijyen kurallarına dikkat etmek Gerekmektedir.
  • Çocukların el temizliğine Büyük importance verilmeli kreş ettik, anaokulu Öğrencileri hasta olduklarında okula gönderilmemelidir. Ev içi bulaşları Önlemek Için ortak Kullanılan oyuncak ziyaretinde Benzeri, eşyaların temizliğine özen gösterilmelidir.
  • Emziren anneler, bebeğin altını temizledikten Sonra ellerini yıkamadan bebeğe temas etmemelidir.

Tek korunma method aşı!

Korunmada hastalık Için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok Önemlidir. 2 ayın Üzerindeki bebeklere ilk dozu 2 aylıkken Başlamak Üzere, ağız yolu ile 2 Veya 3 dozda aşılama Rota virüs ishallerinin önlenmesinde importance kazanmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın