İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fototerapi-Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı mı? Fototerapi tedavisi mi?Hastane de mi kalacağız?

Bu soruların hepsini aynı anda doktora sorduğum ve doktorun hemen karar verin yoksa sizi sevk ettireceğim demesiyle beraber tamam dedim, başlayalım tedaviye hemen! Kartal geldi hayatımıza girdi derken çoğu bebekte de görülen ama bazı bebekler de değerin yüksek görülmesinden dolayı vücudunun sarı olması ve bu sarılığın tedavi ile düşürülmesi gerektiğini öğrendik. Kartal yenidoğan sarılığı olmuş ve değeri de çok yüksekti. Bunu biz anlamadık, sağlık ocağında ki aile hekimimiz anladı…

4.günümüzde sağlık ocağına gitmiştik, topuk kanımızı aldırmak için. Kanımızı aldırdık, tartıldık, boyumuz ölçüldü derken aile hekimimiz geldi Kartal’ı görür görmez “Hemen hastaneye gidiyorsunuz, sarılık olmuş,tedavi edilmesi gerekiyor “dedi. Ben de yarın kontrolümüz var zaten ,hayır sakın yarını beklemeyin dedi ve biz maalesef doktoru dinlemedik ertesi günü bekledik. Keşke beklemeseydik. Neyse ertesi gün kontrolümüz için hastaneye gittik ve doktor sarılık için test yapılması gerektiğini söyledi, yine topuktan kan alındı ve değer yarım saat sonra çıkacaktı. Çıktı da değeri de 19.9 du ! Doktor hemen tedaviye başlamamız gerekiyor, fototerapi yapacağız dedi. Benim bu tedaviden hiç bir bilgim yoktu, İpekte hiç böyle bir şey yaşamamıştık. Onun da yüzü sarıydı belki de test yapılmış olsaydı onunda tedavi görmesi gerekirdi biz ondan aldanmıştık aslında, konduramamıştık Kartal’ın sarılık olduğuna.

Doktor hastanede hemen oda ayarlamaya çalıştı, fototerapi için odanın sağlanması gerekiyordu. Ne kadar kalacağımız hem bana hem de Kartal’a bağlıydı. Odamıza geldik derken o makinanın odaya girmesiyle beraber ben ağlamaya başladım. Yavrum o bölümde yatacak ve sıcacık yerde duracaktı. Derecenin 42 ye kadar arttığı o yerde mavi ışın altında kuzum 24 saatten fazla yattı ve sonunda değeri 10.8 e düşmüştü. Hastaneden çıkmadan önce tekrar bir test yapıldı ve değerin 10.7 ye düştüğü görülünce artık hastaneden çıkma zamanı gelmişti. Yenidoğan sarılığından bu şekilde kurtulmuş olmuştuk. Bundan sonrası bol bol emzirmeye dayanıyordu. Uyusa bile uyandırıp bol bol emzirmemiz gerekiyordu. Neyse ki bu sorundan kurtulduk, çok şükür Allah’ım kimseye göstermesin. Gözleri kapalı öylece yatması sizi o kadar acıtıyor ki anlatamam. Çok ağladım ama yavrum bana yardımcı oldu. Hemşire genelde göz bandını sevmediklerini ve çoğu çocuğun ağladığını söyledi.Kartal yavrum benim hiç sorun yaşatmadı bize. Normal değerin 0-10 arasında olması gerekiyor, sizler de eğer bebeğinizin yüzünde sarılık görüyorsanız mutlaka doktorunuza sorun yada hastaneye gidip bilirubin testi yaptırın. Biz kontrollerimizi bilirubin testi ile yaptık, her test 20 TL. Fototerapi içinde hastaneye 385 TL ödedik. Bu fiyat hastanelere göre değişiklik göstermektedir.

Fototerapi Nedir?

Halk dilinde mavi ışık olarakta bilinir. Mavi bir ışık altında çocuğunuzun gözlerinin kapatılarak birkaç günlük tedavi şeklidir. Aşırı ışık verildiği için bebeğinizin gözlerinin kapatılması gerekmektedir. Bandın açılmamasına çok dikkat edin. Bu tedavi aşamasında bebeğinizin beslenmesini yapabilirsiniz. Bezinin değiştirilmesini onun altında yaparken çok hızlı hareket etmelisiniz yada bebeğinizin altını değiştirmek için başka bir yere alabilir ve bittikten sonra tekrar mavi ışık altına koymalısınız. Bu mavi ışık altında ne kadar kalırsa bebeğiniz için çok faydalı olacaktır. Bilirubin seviyesi düştükçe bebeğinizin hastaneden çıkması da o kadar erken olacaktır.

Bilirubin Nedir?

Bebekler de doğumdan sonra ki birkaç günlük dönemde bilirubinlerde artış olur ve buna yeni doğan sarılığı adı verilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın