Yumurta Dondurma İşleminin Avantajları Nelerdir?

Yumurta Dondurma İşleminin Avantajları Nelerdir?

26 Ocak 2016 0 Yazar: Burcu Öğünlü

DTBM-OCA15-010_tup-bebek-yumurta-dondurma

Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma işlemi kadınların en verimli çağlarında toplanan yumurtaların dondurulması ve istenilen zamanda kullanılmasını sağlıyor. Özel bir teknikle yumurta hücrelerini donduran bu işlem sayesinde, sağlıklı ve genç yumurtalarınızı çocuk yapmak için uygun şartlara kavuştuğunuz zaman kullanabiliyorsunuz. Kadınların verimli çağlarında çocuk yapmak yerine çalışmak, yuva kurmak, kariyer planlamak veya geleceğini garanti altına almak gibi planları oluyor. Doğru zaman geldiğinde de dondurulan yumurtalar, hamile kalmak için kullanılıyor. Yani kısaca kadınlar, istedikleri zaman, genç ve sağlıklı yumurtalarının yardımıyla hamile kalmak için bir fırsata kavuşuyorlar.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Adet döngüsü içinde, kadının hormonu bazı ilaçlarla uyarılır. Ultrasonografi yardımı ile uyarılan yumurtalıklardan, yumurtalar toplanır. Daha sonra özel kimyasal solüsyonlarda belirli sürelerde bekletilir. Dondurma işlemi için, sıvı azot içeren tankların dereceleri -196’ya getirilir. Bu yöntem, yumurtaların hızlı dondurulmasını sağlar. Böylece dondurma sırasında oluşabilecek tüm hasar ve zararlar engellenir. En güvenli şekilde yumurtalarınız doğurmak istediğiniz güne kadar Dünya Tüp Bebek Merkezi’nde sizi bekler. Kıbrıs’taki tüp bebek merkezinde, tüp bebek tedavisiyle ilgili tüm işlemler yapılmaktadır. Ülkemize yasal olmayan cinsiyet belirleme için de çoğu çift Kıbrıs’ta tedavi olmayı tercih ediyor.

Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

Yumurta dondurma işleminin her yaşta yapılabildiğini söyleyen bilim adamları, olumlu sonuçların 35 yaşından önce yapıldığında daha fazla orana sahip olduğunu da belirtiyor. Hücrelerin sağlıklı ve istenilen kalitede olduğu yaşlar olan 35 yaş öncesi, sağlıklı bir gebelik için yeterli kaynaklara sahiptir.
Yumurta Dondurmanın Avantajları
Dilediğiniz yaşta anne olma imkanı sunmasıyla birlikte, yumurta donasyonunun birçok farklı avantajı da bulunuyor. Çocuk sahibi olmak için istediğiniz şartları yerine getirirken sağlığınız ve hamilelik oranınızın düşüşüyle ilgili endişelenmenize gerek kalmadan, istediğiniz şartları rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz. Hazır olduğunuz zaman yaşınızdan etkilenmeyen, sağlıklı ve genç yumurta sayesinde hamile kalarak sağlıklı bir bebek sahibi olabilirsiniz.
Aynı zamanda çeşitli hastalık geçiren kadınlar için hamilelik şansı düşmektedir. Örneğin kanser tedavisi gören bir kadının çocuk sahibi olmasını sağlayacak yumurtaları, kanser ilaçları tarafından olumsuz etkilere uğrar ve hasar görür. Bu durumda kanser tedavisine başlamadan yumurtalarını dondurma imkanı yakalayan kadınlar, çocuk sahibi olmakla ilgili umutlarını kaybetmek yerine tedavileri bittikten sonra dondurulmuş yumurtaları sayesinde hamile kalabilir, anne olabilirler.