İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamileler Neden Sol Tarafına Yatmalı?

Hamileyken yatış pozisyonları anne adayları için ve özellikle de bebekler için çok önemli. Bebeğimizin gelişimi için sol yanımıza yatmamız da fayda var.Peki neden?

Karnımız büyüyor ve bebeğimiz de artık beslenmeye, büyümeye başlıyor. Hamilelik dönemimizin ilk üç ayı ve son üç ayı çok önemli biliyorsunuz. Bu dönemlerde özellikle doktorumuz biraz daha dikkatli olmamız gerektiği konusunda bizleri uyarıyor. Özellikle yüz üstü yatan anne adaylarının hamilelik döneminde çok zorlandıklarını duyduk ve görmüşüzdür, peki sağ tarafına yatan anneler? Evet sağ tarafına yatan anneler de hamilelikleri boyunca sol taraflarına yatmak zorundalar, yatamıyorlarsa da günde en az 2 saatlik bir zaman içerisinden sol taraflarına yatmalılar.

Benim de son haftalarım olmasından dolayı biraz daha yatış pozisyonuma dikkat etmeye çalışıyorum ama sol tarafıma yatmak benim için çok zor. İstemeyerekte olsa ilk olarak sağ tarafıma yatıp sonra sol tarafıma dönüyorum. O dönüş yok mu o dönüş? Sol tarafıma döndüğüm zaman karnım birden kendini yatağın üzerine atıyor resmen ve karnımda acılar hissediyorum. Paşa kocaman oldu tabi annesine birazcık zarar vermeye başladı.

Kalbe giden ana toplar damarların sağ taraftan geçmesinden dolayı anne adayların bebeklerini daha iyi besleyebilmeleri için sol taraflarına yatmalarını tavsiye ediyorlar. Sol yanınıza döndüğünüz zaman , bacaklarınızı karnınıza doğru çekerken bacak aranıza da bir yastık koyarsanız o geceyi çok iyi geçireceğinize eminiz. Ben de öyle yapmaya çalışıyorum ama her zaman değil tabi ki. Üşendiğim günler de oluyor .

Hele sırt üstü yatışlar yok mu? Belimiz nasıl ağrır ve şöyle bir uzanayım dersiniz, çoğumuz da yapıyoruzdur değil mi?Ben yapıyorum maalesef ama yapmamamız gerekiyor. Sırt üstü yatıldığı zaman rahim damarlara, organlara baskı yaptığı için sırt ağrılarımızın daha çok olmasına neden olabiliyor. O yüzden siz siz olun sırt üstü yatmamaya dikkat edin.

Hamileler neden sol tarafına yatmalı diye hep merak ederken bu yazıyı hazırlarken çok şey öğrendim. Sizler için de faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Hadi anneler , yatış pozisyonumuzu kendimizi düşünmüyorsak bebeğimiz için değiştirelim ve sol tarafımıza yatmaya çalışalım. Her şey bebeğimiz için.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın