İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Non Stres Test-NST Nedir?

Hamilelik döneminin en farklı dönemlerinden biri de belki de NST işlemi. 20 dk boyunca bebeğinizde olan durumları görebiliyor ve onun hakkında bilgiler alabiliyorsunuz.

Non stres test-NST olarak bilinen çoğu zaman bebekte hareketlerin azalması yada annede oluşan kasılmalardan dolayı 28. haftadan öncede yapılabilen bir uygulama da olup bebek ve anneye hiçbir sakıncası, riski yoktur. NST nasıl uygulanır? NST için özel bir odanın olması gerekir, yani doktorun bulunduğu oda da değil ayrı bir özel oda olmalı. Anne adayının yatması ,rahat olması için bir yatak olmalı. Anne yatırılır ve karnına kemer takılır. Bu kemerin anneye yada bebeğe hiç bir sakıncası yok.

NST yapılması için belli başlı nedenler nelerdir?

  • Bebeğinizin gelişiminde sorun bulunuyorsa
  • Bebeğinizin hareketlerinde azalma yada sizde kasılmalar çok fazla oluyorsa
  • Anne de diyabet yada yüksek tansiyon bulunuyorsa … bu gibi durumlarda acil olarak doktorunuz NST isteyebilir.

İlk hamileliğimin son zamanlarına doğru hemşire sancı durumuma bakıp sen erken doğum yapacak gibisin, şuanda çok fazla sancı var hissetmiyor musun ? dediğinde çok şaşırmıştım. Ya sancının nasıl bir şey olduğunu bilmiyordum yada sancı vardı ben konduramıyordum. Tuhaf bir şeydi gerçekten. 20 dk bebeğimin kalp atımını dinleyerek heyecanla geçmişti . O sesin ne kadar güçlü olduğunu duydukça heyecanım biraz daha artıyordu. Çok güzel günler yaşadım cimcimeye hamileyken ve sonrasında. Şimdi ikinci bebeği beklerken o yaşadıklarımı sanki unutmuş gibiyim .Bazen hatırlayamıyorum acaba neydi, nasıldı diyorum. NST zamanımız yaklaşırken anne adayları için birkaç bir şey yazayım dedim.

Haftalar ilerlerken bizde ki heyecanda artıyor tabi. Bel kısmımda özellikle akşama doğru hareketleri çok fazla olduğunda ağrım oluyor. Bu bizi biraz korkutsa da NST ye gireceğim zaman sancı mı yoksa başka bir şey mi olduğunu göreceğiz. NST nin asıl amacı bebeğinizin hareketlerinin ve kalp atım hızının ölçülmesi. Makineden çıkan zigzagları gördüğünüz zaman çok heyecanlanacaksınız. Onlar bebeğinizin son durumu hakkında sizlere bilgi veriyor.

Hayırlısıyla haftalarımızı çok iyi bir şekilde değerlendirelim inşallah. Kendimizi hiç bırakmayalım ve bol bol bebeğimizle konuşalım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın