İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

32+1 Çalışabilir Raporu ve İş Göremezlik Raporu

Çalışan bir anneyseniz sizin için en önemli konular arasında bulunuyor. Rapor hakkında bilgi sahibi olmayanlar yada benim gibi ikinci bebeğini bekleyip bilgisi olduğu halde sorun yaşayanlar için hazırlanmış bir yazı oldu. Bakın başıma neler geldi?

Haftalar birbirini çok hızlı kovalarken zamanın nasıl da bu kadar hızlı geçtiğinin daha farkına varmamıştım ki artık 31 haftalık olmuştum. O gün de kontrol günüm olduğu için doktorumdan rica ettim ve bir sonraki hafta tekrar gelmeyeyim diye önceden hazırlattım ama çalıştığım firmaya raporumu vermedim. Doktorumun asistanı haftaya mutlaka beni arayın ,sisteme raporunuzu işleyeyim dedi. Burada hiç bir sorun yok değil mi? Evet bende öyle düşünüyordum, ta ki pazartesi 32 haftalık olduğumda asistanı arayıp kaydımın yaptırıldığını düşünene kadar…

32 haftalık olmuştum ve artık raporun muhasebeye verilmesi gerekiyordu, kopyalarını da aldım tabi ki ,sizlerde mutlaka kendinizde bir kopyasını bulundurun. İki gün sonra muhasebe bölümüne SGK dan bir mail geliyor ,İŞ GÖREMEZLİK RAPORU ! Neee iş göremezlik raporu mu? Hemen arkadaşım bu sorunu bana iletti ve iş göremezlik raporu olarak hastanenin onayladığını söyledi. Bu  neticede ne olması gerekiyor biliyor musunuz? Benim artık izine çıkmam, doğum sonrasında da bebeğimle vakit geçirememem ,erkenden işe başlamam. O gün başımdan aşağıda kaynar sular döküldü resmen, sabahtan öğleden sonraya kadar çok kötüydüm.

Peki bu durumda ilk olarak ne yapılması gerekiyor?

32 haftada almış olduğunuzu çalışabilir raporunuz eğer hastane tarafından İş göremezlik raporu olarak girildiyse ilk olarak hastaneyi arayarak kontrol edilmesini isteyin. Onlardan onay geldiği zaman yani biz raporunuzu doğru girdik, sorun yok dediğinizi duyduğunuz zaman o zaman iş SGK ya iletiliyor, sistemlerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Diyelim ki benim ki gibi yani hastane biz doğru girdik hiç bir sorun yok dedikleri zaman ne olacak biliyor musunuz? İşte koşturmaca şimdi başlıyor, hazırlıklı olun. Hastane ısrarla biz raporunuzu doğru girdik, çalışabilir raporu tek nüsha olur size de o şekilde verdik zaten, üç nüshalı olmuş olsaydı iş göremezlik raporu olurdu ,biz sistemimizde bir yanlışlık göremiyoruz dediler, tamam sizde sorun yoksa o zaman yoktur dedim. Sonra SGK ‘nın sitesinden canlı destek aldım. Gerçekten güzel bir uygulama, T.C. numaranız ve bilgileriniz ile canlı destek alabiliyorsunuz, aklınıza ne takılıyorsa sormanızda fayda var. ALO170 arayacağınıza canlı destek ile görüşün daha iyi. Orası da en yakın SGK hizmet birimine gitmemi söyledi. Çalıştığım yer sanayi bölgesinde ve araba bulmak çok zor Allahtan birlikte çalışmış olduğum arkadaşım hemen araba ayarladı ve biz SGK ya gittik. Gerçekten çok ilgilendiler, sorunu söyledim tabi yanıma raporumu da almıştım. Gösterdim, sorunu anlattım sistemden baktılar ve hiç bir sorun yoktu…

Benim saatlerce sıkıntı çekmemin, günümün kötü geçmesinin tek sorunu hastanenin sisteme tekrar giriş yapması ile düzeltildi. İyi ki ilk SGK muhasebemize mail atmış ki bizim bilgimiz oldu. Sizlerde mutlaka e-devlet ‘e girip kontrollerinizi yapın. Biliyorsunuz şifresiz olarak girebilirsiniz, bununla ilgili yazımızı sizlerle paylaşmıştık.

Şuanda 37 . haftaya kadar çalışabilir raporum sistemde kayıtlı ve sorun çözüldü ama bu benim için büyük bir deneyim oldu. İş göremezlik raporu ile Çalışabilir Raporu arasında çok fark var. Çalışabilir raporu aldığınız zaman doğum öncesi haklarınızı doğum sonrası kullanabiliyor, bebeğinizle daha çok vakit geçirebiliyorsunuz. Bu haftalara yaklaşırken aman dikkatli olun, rapor çok önemli. Benden sizlere küçük bir dip not olsun bu yaşadıklarım.

4 Yorum

 1. Dilara 5 Ocak 2018

  Merhaba
  Hamile olan kişinin doğum oncesi ve dogum sonrası raporlarını her
  ay sonunda onaylamak sgk açısından sıkıntı yaşatır mı?

  • Burcu Öğünlü Yazar | 9 Ocak 2018

   Merhaba, çalışmış olduğunuz yerin muhasebe bölümü raporunuzu sisteme girdikten sonra sizin tekrar onaylatmanıza gerek yok diye biliyorum.
   Ben maalesef ikiye böldürme konusunda sorun yaşamıştım, o yüzden sigorta ile devamlı iletişimdeydim. Siz yine de aklınızda kalmasın sgk ile iletişime geçin .

Bir cevap yazın