İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklarda İlk Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Göz, en önemli organlarımız arasında bulunmaktadır. Görme duyumuzu kaybettiğimiz zaman hayatımız kararacak diye düşünmemize rağmen çok fazla görme engelli insanımızın olduğunu da unutmamalıyız ve onları yadırgamamalıyız. Bunun üzerine Gayrettepe Metro İstastyonun da kurulan Karanlıkta Diyalog’a mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Lisedeyken hep görme sorunu yaşamıştım ama nedense annemlere söylemedim yada onlar da bendeki bu sorunu görmediler. Üniversiteye gittim ve artık bu bende ki görme bozukluğu iyicene kendini göstermeye başlamıştı ve ilk senenin ilk yarısında gözlüklü Burcu olmuştum. Gözlerim ilerlemiş ve uzağı göremiyordum. Yıllarca gözlük kullandım ve artık lens denilen bu şeffaf ürünü de kullanmanın zamanı geldi diye düşündüm ve lens kullanmaya başladım. Yaklaşık 5-6 yıl kadar kullanıyorumdur ve memnunum da .Sizler bakımını yaptığınız zaman, bir de düzenli olarak göz doktorunuza gittiğiniz de lensin faydalarını görebiliyorsunuz. İlla lens kullanın demiyorum ama ben çok rahat ettim.

Yılda iki kere göz muayenesi yaptırıyorum. Yılda bir kez yapılması gerekiyor normal şartlar altında ama ben her 6 ayda bir gidiyorum. Şimdi de cimcime de sıra. 4 yaşında olan cimcime bu aralar anneannesine göremiyorum demeye başlamış. Bunu duyduğum zaman çok üzüldüm. Evde televizyon izlemediği için belki de fark etmedim yada anneannesinden ilgi görmek için böyle bir şey yaptı tam bilmiyorum ama doktora götürmekte fayda var. Çocuklarda ilk göz muayenesi 1 yaşında yapılıyor ve bunun ileri ki zamanlarda ki gelişimi ise anne-babaya kalıyor. Eğer siz şaşılık yada gözlerinde kayma fark ediyorsanız işte o zaman hemen doktora götürmeniz gerekiyor. 1 yaşında ki çocuğa nasıl muayene yapılıyor diye merak ediyor olabilirsiniz değil mi? Ben de ilk duyduğum zaman şaşırmıştım. Biz cimcimeye yaptırmadığımız için benim de bir fikrim yok ama kulaktan duyma bilgiler ise doktorun çocuğa karşıdan fotoğraf makinesine benzeyen bir şey göstermesi ve ilgisini çekmesi idi. Tabi bu ne kadar doğru bilmiyoruz ama uzmanından öğrenmek en doğrusu.

Cimcimenin ilk göz doktoru deneyimi çok güzel geçti. Harfleri doktorumuz gösterdikçe pencere- kapı-yukarı-aşağıya dedikçe çok hoşumuza gitti. Büyük bir kız gibi oturdu ve doktorunun söylediği her şeyi yaptı. İlk olarak astigmat olabilir dedi doktorumuz, damla yapalım ve tekrar kontrol edelim dedi . Sağ gözünde +1,25 görünce çok korktuk, gerçekten de gözünde problem var mı acaba diye düşündük, damlalar 5 er dakika arayla damlatıldı ve en son damladan yarım saat sonra tekrar bir ölçüm yapıldı ve doktorumuz bir şey olmadığını söyledi. Gözlerimiz tertemiz dedi. İnşallah öyle devam eder, şimdi her yıl göz kontrolü yaptırmamız gerekiyor ihmal çok kötü sonuçlara neden olabilir. Sizler de mutlaka çocuklarınızın göz problemi var mı yok mu kontrol ettirin, daha sonradan pişman olacağınıza önceden tedbirinizi alın lütfen.

24.10.2015 , bu tarih bizim için özel günler arasına girdi. Cimcime ile bakalım daha neler yapacağız?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın