Çocuk odası dekorasyonu için 10 etkili fikir

Çocuk odası dekorasyonu için 10 etkili fikir

25 Ekim 2015 0 Yazar: Aile Merkezi

nevresim-takimiEvinizin her alanını dekore ederken özenli davranıyor olabilirsiniz. Ancak söz konusu çocuğunuz yani hayatınızın en değerli varlığı olunca gösterdiğiniz önem artıyor. Çocuk odalarını dekore etmek ayrı bir özen istiyor. Onların rahat hareket edip huzurlu olabilecekleri bir oda hazırlamanız önemli. Çocuk odası dekorasyonunda onların ilgisini çekebilecek aksesuarlara yer verip istediği gibi oynayabileceği alanlar oluşturmalısınız.

1.İlgi alanlarına önem verin

Çocuğunuzun odasını dekore ederken onun ilgi alanlarını ve hobilerini göz önünde bulundurun. Böylece odasında daha keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, araba konseptli bir çocuk odası takımı oğlunuzun hoşuna gidebilir.

2. Çok amaçlı parçalar kullanın

Çocuğunuzun odasına mobilya seçerken uyuma, çalışma, oynama ve dinlenme gibi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak işlevsel parçalara yönelin. Örneğin gündüzleri oturma ve okuma köşesi olarak kullanabileceği bir yatak modeli tercih edebilirsiniz.

3. Gece lambasız olmaz

Çocuğunuzun yatak başı komodininde gece lambasını eksik etmeyin. Tercihinizi çocuğunuzun sevdiği bir karakter veya hayvan figürüyle süslü sevimli bir abajurdan yana kullanabilirsiniz.

fil-abajur

4. Renkli halılar kullanın

Odasında kullanacağınız halıda renkli seçimler yapabilirsiniz. Kızınızın hoşuna gidecek Minnie’li bir halı ile odasına şirin bir hava katabilir. Oğlunuzun odasında uçan füzeli veya arabalı bir halı kullanarak onun ilgisini çekebilirsiniz.

minnie-hali

5. Eğlenceli mobilyalar seçin

Dümdüz beyaz veya ahşap komodinler yerine üzerinde çocuğunuzun ilgisini çekebilecek resimler ve baskılarla dolu eğlenceli komodinler kullanabilirsiniz.

6.Cıvıl cıvıl perdeler

Çocuğunuzun odasının penceresinde sevdiği renklerde cıvıl cıvıl bir perde kullanabilirsiniz. Özellikle kız çocuğu odalarında çiçek desenli bir pano perde hoş durabilir.

perde-cicekli

7.Çizgi film karakterlerini dahil edin

Çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakterleriyle süslü nevresim takımlarını tercih edin. Kız çocukları özellikle prenses baskılı nevresim takımlarına bayılıyor.

8.Duvarlarını hareketlendirin

Çocuğunuzun odasının duvarlarını renkli tablolarla süsleyebilirsiniz. Böylece odanın dekorasyonuna ayrı bir renk ve canlılık katmış olursunuz.

cocuk-tablo

9.Okuma köşeleri oluşturun

Çocuğunuz için renkli ve ilgi çekici okuma köşeleri hazırlayın. Rahatça oturup resim yapabileceği veya  kendini geliştirebilecek faaliyetler göstereceği bir masa ve sandalyesi de olmalı.

cocuk-masası

10.Depolama alanları oluşturun

Çocuğunuzun onlarca oyuncağı ve eşyaları sebebiyle odası durmadan dağılabilir. Odasında düzen sağlamak için çeşitli sandıklar, sepetler, kutular ve çekmeceli dolaplardan yararlanabilirsiniz. Bu tür saklama alanlarında oyuncaklarını ve eşyalarını düzenli bir şekilde tutabilirsiniz.

Dekorasyon konusunda aradığınız bilgilere www.dekoralist.com adresinden ulaşabilirsiniz.