Kardeşler Arasında İdeal Yaş Farkı Ne Olmalı?

Kardeşler Arasında İdeal Yaş Farkı Ne Olmalı?

23 Ekim 2015 4 Yazar: Burcu Öğünlü

Kardeşler arasında kaç yaş olmalı? ilk çocuktan sonra eğer anne-baba ikinci çocuk düşünüyorsa işte bu süreyi de düşünmeye başlıyor demektir. Kardeşler arasında yaş sınırın olması kimi anne-babaya göre kısa olurken kimisi de bu yaş sınırına takılmıyor. Sizce yaş sınırı olmalı mı?

İkinci bebeğimizi bekliyoruz ve bunda yaş sınırımı yoksa bizim yaşımızın ilerlemesi mi öncü oldu tam olarak bilmiyoruz ama galiba ikisinin de çok büyük bir etkisi bulunuyor. Cimcime 4 yaşına girdi ve benim yaşımda 30 oldu derken artık yeni bir bebeğin hayatımıza girmesi bizi çok mutlu etti ve heyecanlandırdı. Babamız cimcime de ki heyecanlarını unutmuş ki bundan daha bir heyecanlı. İkinci bebek sizlere her şeyin baştan başlanılacağına büyük örnek oluyor. Unuttuğunuz şeyleri tekrar gözden geçiriyor ve araştırmaya okumaya başlıyorsunuz. Yeni gelecek bir bebek anne-babalar için yeni heyecanların ve koşturmacaların başlayacağının göstergesidir.

kardeşler arası ilişki

Çoğu annenin ve anne adayının düşündüğü iki çocuk arasında en fazla 4 yaş olması. Kime sorarsanız bunu çok iyi görebilirsiniz. Neden 4 yaş? Bence 4 yaş her şeyin başlangıcı, farkındalıkların oluştuğu bir yaş. Her şeyi görebiliyor ve çok iyi düşünebiliyor. Zaman bize neler gösterecek bilmiyorum ama cimcime kardeşinin olacağının öğrendiği andan itibaren “Abla” havasına girdi bile . Yada onu biz bu havaya soktuk.

Bazı anne adayları da ilk çocuğundan hemen sonra doğurarak iki bebeğini birlikte büyütmek istiyor. İkisi bir arada büyüsün, onunla birlikte vakit geçirsin, birlikte büyüsün, arkadaş olsun diye düşünüyorlar. Bence bu yanlış , ilk çocuğun alması gereken anne sütü var ve bunu neden bir anda keseceksiniz ki? Keşke biraz dikkat etseniz, ne de olsa emziriyorum demeseniz ama siz nereden bileceksiniz ki değil mi? Allah nasip etti deyip kenara çıkan anneler de oluyor. Offf bu konulara girdikçe çok fazla konuşmaya başlıyorum o da kötü tepkilere neden olabiliyor en iyisi burada bu konuya son vermek…

Kardeşler arasında en fazla 4 yaş olmalı bana -bize göre tabi. Sizler ne düşünüyorsunuz? İkinci çocuk için neler hissediyorsunuz? Kardeş şart mı?

Kardeş çok farklı bir şey gerçekten, benim 2 kardeşim eşiminde 2 kardeşi var, ablam yoktu görümcelerim oldu, eşiminde abisi erkek kardeşi yoktu benimkiler onun kardeşi oldu. Büyüdük, kardeşlerimiz çoğaldı derken hayatımız şenlendi. Kardeş şart gerçekten, arkadaşlar bir yere kadar yanında oluyor ama kardeş hep yanında olur. Allah uzun ömür versin hepimize,sağlıkla, huzurla inşallah.

Cimcimeye ilk söylediğimiz zaman havalara uçtu, benim “kız kardeşim” olacak diye tutturdu ama ona kurallarım var dedi . Odasına izinsiz girmeyecek, oyuncaklarına dokunmayacak, anne-babasının kıyafetlerine dokunmayacak vb bir sürü kurallar. Almış eline kağıdı kuralları yazmış , şimdi gözümün önüne geldi kağıdı alıp yanıma gelmesi. Anne kardeşime kurallar koydum bunlara uysun dedi, bakim neymiş onlar dedim , okumaya başladı. Tek tek kurallarını söylemişti. Sarıldım , öptüm cadıyı. Abla olmuşta kardeşine kurallar koyuyordu. Bu kuralların kaçına kardeşi uyacak acaba? İnşallah iyi bir arkadaş olurlar, tek isteğim o. Birlikte çok güzel geçinsinler gerisi önemli değil. Cimcime kıskanacak mı? Kesinlikle kıskanacak. Abimin çocuğu 4 aylık ve onun kıyafetlerini yengesi getirmiş, yıkamış ütülemiş bir sürü kıyafet. Cimcime bunları görünce çok sevindi ama o kıyafetler onun içine dert etmiş. Bir kaç gün geçtikten sonra dayısının kardeşi için yatak aldığını duyunca birden “Hep siz ona alıyorsunuz zaten, bana hiç almıyorsunuz, benim hiç oyuncağım yok” deyip durdu. Aslında kardeşine ne alınıyorsa ona da onun sevdiği şeyler alınıyordu. Hiç bir zaman kardeşine aldık sana alamayız demedik diyemeyiz de . O da çocuk ve çocuk olmaya da hakkı var.

kardeş şart

Sizce cimcimeye nasıl davranmamız gerekiyor? Okula gitmeli mi? Her istediği olmalı mı?

Kardeş gelirken çocuğun okula gönderilmesini çoğu anneden duydum ama bazıları da gönderme iyicene bunalıma girebilir dediler. Ben ilk zamanlar çok okul araştırdım, nasıl olacak diye düşünürken okuldan vazgeçtim. Niye vazgeçtim? çünkü yaz tatili için planlarımız yapılmıştı, tatil önümüzde ki ay bizi bekliyordu, daha sonra bayram geliyor ve yine tatildi eee baktık aylar çok hızlı geçiyor benim doğuma da az kalıyor zaten 37. haftada bir aksilik olmazsa izine çıkacağım o zaman bu sene dursun cimcime zaten 4-5 ay evde olacağım beraber kardeşini büyütürüz gelecek sene okula gider diye düşündüm. Hata mı yoksa doğru mu yaptım bilmiyorum ama eğer onu okula gönderseydim gerçekten büyük bir bunalıma girecekti buna eminim. Gelecek sene okullar için kayıtların başlayacağı o günü dört gözle bekliyorum bu sene kaçırdım 2016 da kaçırmayacağım inşallah.

Zaman çok çabuk geçiyor gerçekten. Haftalar birbirini çok hızlı kovalarken bir bakmışım bebeğimi alacağım kucağıma inşallah bir aksilik olmazsa. Allah hamile olanlara yardım etsin. Sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucaklarına almayı nasip etsin inşallah. Kardeş kıskançlığı bakalım yaşanacak mı? sabırsızlıkla bekliyorum bunu…