Karanlıkta Futbol Oynamaya Ne Dersiniz?

Karanlıkta Futbol Oynamaya Ne Dersiniz?

16 Ekim 2015 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Karanlıkta Diyalog, Gayrettepe Metro İstasyonu’nda kurulan , değişik bir atmosfer.  Sizler de 1 saatte olsa körler gibi olmak, onlar gibi yaşamak istiyorsanız eğer bu deneyimi kaçırmamınızı tavsiye ediyoruz. Onların yaşadıklarını hissetmek, onlar gibi az da olsa yaşayabilmek çok değişik. İki kere burayı ziyaret etmemize rağmen bizler her gidişimiz de değişik bir duygu seli ile çıktık oradan.

Karanlıkta Diyalog

Dialogue in the Dark projesinde ziyaretçiler, tamamen karanlık ortamda, görme duyuları yerine diğer duyularını keşfedip geliştirerek hareket etmeleri konusunda görme engelli rehberlerce eşlik edilip yönlendirilirler. Karanlıkta Diyalog ziyaretçiyi markete gitmek, bir caddede karşıdan karşıya geçmek gibi günlük hayat deneyimlerine sokar, ama tümüyle karanlıkta; duyularını uyandırarak ve farkındalıklarını derinleştirerek…Görme engelli rehberlerimiz, ziyaretçilerin dokunarak, koklayarak ve duyarak “yeni ve farklı” bir biçimde görmelerini sağlayacak ve onları unutulmaz bir yolculuğa çıkaracaklar.

Karanlıkta Diyalog sergisi, eski düşünce yapılarının geçerliliğini kaybedip, ortadan kalkmasına sebep olan ve insanı yeni bir dünyaya, yeni bakış açılarına yönlendiren düşünceleri ateşleyen bir proje. Limitlerinizi deneyimlerken, aynı zamanda varsayımlarınızı da sorgulamaya başlarsınız.

Bu özel yer de birbirinden güzel etkinlikler yapılırken şimdide çok farklı olan bir etkinlik bulunuyor. Turkcell Karanlıkta Futbol ! Bu etkinlik ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir. Her gün olan bu etkinlik için bu fırsatı kaçırmayın.

Bu maç için aldığınız biletle tamamen zifiri karanlıkta oynanan “Turkcell Karanlıkta Futbol” heyecanını siz de yaşayacak, Görme Engelli Futboluna katkı sağlamış olacaksınız.

Etkinlik, her gün saat 10:00’dan sonra 30’ar dakika arayla yapılmaktadır. Pazar günleri seanslar saat 12:00’da başlamaktadır. Son seans tüm günler için 19:00’dır.
– Maç tamamen zifiri karanlıkta oynanır.
– Taç, korner, devre arası yoktur.
– Süre 10 dakikadır.
– Hakem düdüğünü duymadan oyuna başlanmaz.
– Kural ihlali takımın hanesine yazılır. 3 kural ihlali bir penaltı ile cezalandırılır.
– Hakem, maç öncesi sizi Kırmızı ve Mavi takım olarak isimlendirir.
– Maçlar en fazla 2’ye 2 oynanır.
– Yedek oyuncu yoktur.
– Kaleleri ayırt edebilmeniz için her kaleden farklı bir ses sinyali duyacaksınız. Mavi kaleden alkış sesi, Kırmızı kaleden davul sesi.
– Kalelerde golü algılayan sensörler bulunuyor. Gol olduğunda “goooolllll” ses efektini duyulur.
– Aralıklarla saha çizgileri ve kaleler, özel bir ışık efekti ile yanıp söner.
– Golü yiyen takım, hakem düdüğünü duyduktan sonra kendi sahası içinde dilediği yerden oyunu başlatabilir.
– Etkinlik başlangıç saatinden 30 dakika önce mekanda bulunulması gerekmektedir.

“Turkcell ailesi olarak engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, onlara fırsat eşitliği yaratmak ve hayatın içine katmak için Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’yla işbirliği yaparak Görme Engelliler Futbol Milli Takımı ve Turkcell Sesi Görenler Ligi’nin destekçisi olduk.

Bu maç için aldığınız biletle tamamen zifiri karanlıkta oynanan “Karanlıkta Futbol” heyecanını siz de yaşayacak, Görme Engelli Futboluna katkı sağlamış olacaksınız. “

Bilet almak için BİLETİX