PhilipsAvent Süt Saatim Projesi

PhilipsAvent Süt Saatim Projesi

8 Ekim 2015 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Şirketlerin Süt Odaları, Anneleri Mutlu Ediyor ve Onların Performansını Artırıyor !

Philips Avent ‘Süt Saatim’ projesi ile şirketlere, çalışan ve bebeğini emziren anneler için süt sağma odalarının önemini aktarmayı ve bu odaların standartları konusunda destek vermeyi amaçlıyor.

Philips Avent, Emzirme Haftası’nı ‘Süt Saatim’ isimli projesiyle kutluyor. Yeni proje, doğum izninden dönen kadınların şirketlerinde sütlerini sağabilecekleri hijyenik, özel ve rahat bir alan oluşturulması konusunda farkındalık yaratmayı ve bu odaların oluşturulması konusunda şirketlere destek olmayı amaçlıyor.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Philips Tüketici Ürünleri Genel Müdürü Milena Elmasoğlu, “Philips Avent olarak, her bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüme hakkı olduğuna inanıyoruz. Annelere bebeklerinin sağlıklı gelişmesi için her aşamada uygun çözümler sunmayı ve onların hayatlarına değer katmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz ‘Süt Saatim’ projesi ile şirketler nezdinde farkındalık yaratarak, süt sağma odalarını açmaları için onlara yardımcı olmak istiyoruz. Süt Saatim projesi ile 2015 yılı sonuna kadar 10, 2016 yılında ise 20 şirkete destek olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Projenin detaylarına değinen Philips Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Sibel Yıldız ise “30 yıldır anneleri ve bebekleri doğumdan oyun parkına kadar destekleyerek yaşadıkları her önemli ve değerli ilk deneyimde yanlarındayız… Süt Saatim projesi de aslında bu vizyonumuzun bir parçası. Projemiz kapsamında, şirketlere hem süt sağma odalarının standartları konusunda danışmanlık vereceğiz hem de bu odalara ürün desteği (Avent Natural Elektronik Göğüs Pompası, 3’ü 1 arada Buharlı Sterilizatör, süt saklama kapları, süt saklama poşetleri, süt sağma odası kılavuzu ve emzirme kiti) sağlayacağız. ‘Çalışan anneler, anne sütü ile beslenen bebekler’ için tüm şirketleri bu projemize ortak olmaya davet ediyoruz. Bu doğrultuda hem firmalar hem de çalışan anneler sut.saatim@philips.com ve tuketici.danisma@philips.com e-posta adreslerinden bilgi talep edebilir ya da 0850 222 74 45 numarasını arayarak konu hakkında bilgi alabilirler.” dedi.

süt saatim projesi

Türkiye’de çalışan kadınların süt sağma alışkanlıkları   

Philips Avent, proje kapsamında Çalışana Destek Vakfı (ÇADEV) ile şirketlerde süt sağma odalarının bulunurluğu ve durumunu ortaya çıkarmak amacıyla bir araştırma gerçekleştirdi. 55 farklı şehirden 0-2 yaş grubunda bebeği bulunan 752 kadın çalışan ve farklı sektörlerden 80 bin çalışanı temsil eden şirketlerin insan kaynakları departmanları ile yapılan araştırma, Türkiye’deki şirketlerde süt sağma odalarının durumu ile ilgili önemli ipuçları veriyor.

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Klinik Psikolog Derya Mahmutoğlu Yalçın “Araştırmadan çıkan sonuçlara göre süt sağma odaları, çalışan kadınların işe dönme sürecini kolaylaştırıyor ve bebeğine süt vermeye devam ettiği dönemde bu odaları kullanabilmek çalışan kadınların motivasyonunu artırıyor. Fakat araştırmamızın sonuçları gösterdi ki, Türkiye’de süt sağma odaları şirketlerde yaygın değil. Çünkü araştırmamıza katılan kadınların yüzde 72,3’ü şirketlerinde süt odasının olmadığını belirtti. Şirketinde süt odası bulunan kadınların yüzde 62,6’sı ise süt odalarından faydalandığını aktardı. Süt odaları bulunan şirketlerdeki kadınların yüzde 41’i bu odalar sebebiyle işe erken döndüklerini bildirirken yüzde 95’i, odaların varlığının önemli olduğunu belirtti. İş yerinde süt sağma odası bulunmayan kadınların yüzde 95’i böyle bir odanın olmasını istediğini paylaşırken, bu kadınların yüzde 40’ı, böyle bir oda bulunsaydı işe erken dönmek için motivasyon sağlayacağını söyledi” dedi.

Süt sağmak mutluluk kaynağı…

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 65’i süt sağmanın mutluluk verdiğini, yüzde 30’u süt sağınca çalışma performansının arttığını, yüzde 80’i ise süt sağınca bebeğine daha çok yettiğini hissettiğini belirtiyor. Yüzde 80’i süt sağınca sağlık sorunları yaşamadan kariyerine devam edebildiğini, yüzde 65’i ise süt sağınca kariyerinden kopmadan anne olmanın mutluluğunu yaşadığını aktarıyor. Yüzde 70’lik bir kısım da süt sağınca daha iyi bir anne olduğunu hissediyor.

Süt sağma odası çalışan anneye desteği gösteriyor

Araştırmaya katılan kadınlar, şirketlerde süt sağma odası varsa bunun kadın çalışana verilen önemi (yüzde 85) ve motivasyona olan desteği (yüzde 70) gösterdiğini söylüyor. Ayrıca süt sağma odasının katkıları arasında; süt devamlılığının artması (yüzde 85), süt veriminin yükselmesi (yüzde 73) ve anne sütüyle bebeğini besleyebilme (yüzde 85) yer alıyor.

Odaların eksiği: Süt sağma pompası, sterilizatör, lavabo, süt saklama poşeti

Yapılan araştırmaya göre, şirketlerin süt sağma odalarında genellikle buzdolabı, priz, sandalye, klima, ıslak mendil ve oturma alanları bulunuyor. Pompa, sterilizatör, lavabo, süt saklama poşeti ise bu odaların eksikleri arasında yer alıyor.

Süt sağma odası hijyenik, özel ve rahat olmalı

Philips Avent tarafından hazırlanan Süt Sağma Odası Hazırlık Kılavuzu ise bir odanın sahip olması gereken standartları içeriyor. Buna göre bir süt sağma odasında hijyen, mahremiyet ve rahatlık en önemli üç faktör.