İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Görme Engelliler Halı Tasarlarsa

Yaratıcılıkta engel tanımayarak düşlerinin peşinden özgürce giden ve dünya buluşu “Kendi kendini temizleyen – nano halıları”nı Türkiye’ye, dünyaya armağan eden Atlas Halı; “Düşler Engelsiz” adını taşıyan sosyal sorumluluk projesini daha da ileriye taşımayı sürdürüyor.

Ülkemizdeki görme engellilerle ilgili farkındalık yaratmayı ve görme engelliler için özel üreteceği serinin tüm tasarımlarının da bizzat görme engelliler tarafından yapılmasını sağlamayı amaçlayan; onlara düşlerinin özgürce anlatımının bir tasarıma dönüşmesi fırsatını sunan Atlas Halı’nın “Düşler Engelsiz” projesinin sergisi, ziyaretçilere açıldı.

Düşler Engelsiz sergi

Engelli yolculara her türlü konforu sağlayarak rahat ve güvenli uçuş yapabilmelerine imkan veren özel mimari ile inşa edilmiş olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın iç hatlar gidiş yolcu katındaki sergi salonunda gezilebilecek olan “Düşler Engelsiz Sergisi”; görme engellilerin uygulamalı atölye çalışmalarıyla düşlerini, duygularını Türkiye’nin önde gelen endüstriyel tasarımcılarına aktararak ortaya çıkan desenlerle üretilen halılardan oluşan benzersiz bir koleksiyon sunuyor.

“Düşler Engelsiz” ile benzersiz bir koleksiyon ortaya çıktı!

Atlas Halı’nın “Düşler Engelsiz” projesini uzun soluklu bir projeye dönüştürecek adımları atmaya devam ettiklerini aktaran Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, “Görme engelli dostlarımızın düşlerinin eşsiz birer tasarıma dönüştüğü Bursa Mudanya’daki iki günlük uygulamalı atölye çalışmasında ortaya çıkan desenlerden özel bir koleksiyon üretmek üzere yola çıktık. Projemizin ikinci atölye çalışmasını da, 15-19 Haziran tarihleri arasında, yine TURGED ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü işbirliği ile gerçekleştirdik. Dört gün süren uygulamalı atölye çalışmasında, bu kez görme engelli dostlarımız düşlerini, duygularını ilmek ilmek halı dokuma tezgahlarında dokudular. Ülkemizin en önemli endüstri tasarımcıları ve kendi tasarım kadromuz ustalıklarını bu kez görme engellilerin anlatımlarını tasarıma dönüştürmek için kullandılar;  değerli desteklerini verdiler. Her iki uygulamalı atölye çalışmasında, görme engellilerimizin düşüncelerinden, düşlerinden ortaya çıkan desenlerden özel bir koleksiyon ürettik” dedi.

Düşler Engelsiz Atlas Halı

“Düşler Engelsiz” adım adım büyümeye devam edecek!

Görme engellilerin duygu ve düşüncelerine dikkat çekmeyi amaçlayan sosyal sorumluluk bilinci ve idealist bir yaklaşım taşıyan bu özel koleksiyon ile tasarımın sonsuz özgürlüğünü, düşlerin önünde hiçbir engelin olamayacağını bir kez daha kanıtladıklarını aktaran Bebitoğlu, “Düşler Engelsiz” sergisini, ilk olarak engelli yolculara her türlü konforu sağlayarak rahat ve güvenli uçuş yapabilmelerine imkan veren özel bir mimari ile inşa edilmiş olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda açmayı tercih ettiklerini söyledi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na da bu sosyal sorumluluk projesine verdiği önemli desteklerden dolayı teşekkürlerini sunan Bebitoğlu, 31 Ekim’den sonra sergiyi İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin değişik şehirlerine “Düşler Engelsiz”i ziyaretçilere taşıyacaklarını kaydetti. Bebitoğlu, “Görme engelli dostlarımıza farkındalık yaratacak yeni ve özgün, dikkat çekici adımlar ekleyerek Düşler Engelsiz projemizi 2016’ya da taşıyacağız” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın