İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelikte Bel Ağrısının Nedenleri

Hamilelik döneminde en çok yaşamış olduğumuz sorunlar arasında bel ağrısı gelmektedir. Çoğu anne adayı doktoruna bu nedenden dolayı “ne yapabilirim?” diye sormuştur değil mi? Benim de bel ağrılarım olmaya başladı ve bazı zamanlar çok fazla olmakta.

İkinci gebelik ve bazı şeyler çok farklı yaşanıyor. Cimcime de yaşamadığım şeyleri bu hamileliğim de yaşıyorum. Onlardan biri de çoğu anne adayının yaşamış olduğu bel sorunu. Benim belimde sorun var, düz yere yatamam, çok fazla ayakta duramam, uzun süre yürüyüş yapamam bunun yanı sıra birkaç kere de mr çekilmesine rağmen fıtık konusunda bir şey söylenmedi bol bol spor yapmam gerektiğini gördüm. Spor yaptın mı diye sorarsanız eğer maalesef hayır , yapmadım, yapamadım hep galiba bahane buldum.

Hamilelik döneminde ki bel ağrıları, anne adaylarını büyük ölçüde etkilerken bunların nedeni nedir? diye de merak ettiriyor bizleri. Belimiz neden ağrır? Nedeni nedir?

Hamileliğimiz boyunca relaksin de artış olduğu görülürken kısa zamanda alınan kilolarında bel ağrılarına neden olduğu görülmüş. Kısa sürede kilo alımı, ayda bir kilo alındığında neden bu bel ağrısı olsun ki? Kilo alındığı zaman karın büyüdüğü için öne doğru bir ağırlık olacağı için belimiz de o yüzden ağrıyor. Bel ağrılarının nedenleri arasında çok fazla olan sitreste bulunmaktadır. Özellikle çalışan anne adaylarının iş ortamında yaşadıkları sorunlar onların sitrese girmesine neden olabiliyor ve o da belimizde ağrıya neden olabiliyor.

Bel ağrılarını azaltmak için şunları yapabiliriz :

  • Sık sık yürüyüş yapmalıyız
  • Kilo alımımıza dikkat etmeliyiz
  • D vitamini ve kalsiyum almalıyız
  • Masaj yaptırmalıyız ama ağrılarımız artarsa mutlaka doktorumuza danışarak ağrı kesici almalıyız.
  • Çalışan anne adayları, sandalyesine bel yastığı almalıdır.

Bunlara dikkat ettiğimiz de az da olsa belimiz de ki ağrılar azalacaktır . 40 haftalık serüvenimiz güzel geçsin, kendimiz ve bebeğimiz çok mutlu olalım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın