Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

16 Eylül 2015 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Siz ne kadar dikkat etseniz de ağzınızda biriken asitler dişlerinizi kaybetme riskinizi arttırmaktadır. İlk aylarda oluşan mide bulantıları sonrasında anne adayı ağız ve diş bakımını yapmazsa dişlerini kaybedebilir.

Dişçi doktorundan çoğumuz korkarız değil mi? Dişçi koltuğuna oturmak çoğu kişinin fobisidir. Ağız ve diş sağlığının ne kadar önemli olduğunu bir gün dişimizde sancı hissettiğimiz zaman yada o sancıdan dolayı uykusuz kaldığımız zaman anlayabiliyoruz. Geç kalmadan tedavi ettirsek yada her 6 ay da bir diş doktoruna giderek kontrol yaptırsak yada en basiti 6 ay da bir diş fırçanızı değiştirseniz bile dişlerinizin bakımını az da olsa yapmış olacaksınız.

Cimcimenin doğumundan sonra yaşamış olduğum diş sorunlarını sizlerle paylaşmıştım.  Neler çekmiştim neler ne oldu, 2 dişimi kaybettim. Çocukluğumdan beri özenle baktığım dişlerimden 2 tanesini kaybetmiştim. Nasıl üzüldüm anlatamam , ağzımda 2 adet dolgu olması beni mahvetmişti. Nasıl alışacağım diye düşünürken 2 sene geçti gitti. Bir dolgum da yaşamış olduğum sorun vardı o galiba dişi götürecek. İkinci bebek gelirken hala dişlerime aynı bakımı yapmaktayım ama yine de içimde bir korku var. Ya bunda da 2 dişimi kaybedersem?

ağız ve diş sağlığı

Hamilelik döneminde kalsiyum eksikliği çok görülüyor. Bunun için doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka kullanın ve kalsiyum değeri yüksek olan yiyecekleri yemeye çalışın. Balık bunların başında geliyor sanırım. Fındık, ceviz, fıstık hem bebeğinizin gelişimi için önemliyken sizin içinde önemli olan yiyecekler arasında bulunuyorlar. Diş aralarının diş ipiyle temizlenmesi gerekirken bizler bunu yapmıyoruz. Dişlerimizi günde 2 kere fırçalamamız gerekirken sadece sabah fırçalayıp günü bitiriyoruz. Bazı durumlarda diş ağrınız olduğunda her yemekten sonra fırçalamanız gerekmekte. Ağrısı olanlar tuzlu su ile gar garada yapıyor ben de yapmıştım. Biraz olsun ağrıyı kesiyor ama çözüm değil maalesef. Mutlaka diş doktoruna gitmeniz gerekiyor.

Hamilelik döneminde bazı diş doktorları işlem yapmaktan kaçabiliyor. Sizlerinde tedbirli olmanızda fayda var. Verdiği ilacı kullanmadan önce kendi kadın doğum doktorunuza da sorun, eğer işlem yapılacaksa da çelik yelek olup olmadığını da sormalısınız. Bir arkadaşım hamileyken diş doktoruna gitti ve işlem yapılması gereken bir dişti. Çelik yelek giydirilerek işlem yapıldığını ilk ondan öğrenmiştim. Sizler de mutlaka araştırın, bilgi edinin.

40 Haftalık dönem anne adayları çok güzel bir dönem olacakken neden bir diş sizin en güzel anlarınızı kötü yapsın ki?