İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Hamilesiniz ve işinizden dolayı devamlı uçakla seyahat mi ediyorsunuz? yada hamile kalmadan önce planlamış olduğunuz tatiliniz hamileliğinizin belli bir haftasına mı geldi ? o zaman ne yapmam gerekiyor diye düşünüyorsanız eğer doğru yerdesiniz.

Hamileyken uçakla seyahat yapmanın bazı kuralları bulunuyormuş. Benim de bazı ilerleyen tarihlerde planlarım varken bu konuyu bir araştırayım dedim. THY ‘nin sitesinde yazan bilgiler çok güzeldi özellikle güvenlik için geçmiş olduğumuz kapının X ışınları ile çalışmadığını ve girişteki dedektörlerin metal dedektör olduğunu okuyunca içim biraz rahatladı. Gittiğimiz AVM ler de bile kapıdan geçmezken zorunlu olarak uçağa bineceksek buna dikkat etmemiz gerekiyor değil mi? Ama bu bilgi gerçekten çoğu annenin içini rahatlatmış olabilir.

THY ‘nin sitesinde bakın neler yer alıyor :

 • Yirmi sekiz haftalarını (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolcularımızdan seyahat için herhangi bir rapor istenmez.
 • Tek bebeğe hamile olan yolcularımız, 28. haftanın başından 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz altı hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.
 • İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcularımız ise 28. haftanın başından 31. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz iki hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.
 • Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz.
 • Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.

28. haftanıza kadar doktorunuzdan rapor almadan rahatlıkla uçağa binebilir ve seyahatinizi yapabilirsiniz. Bu haftadan itibaren doktorunuzdan mutlaka rapor almanız gerekiyor. Uzun süren seyahatler de mutlaka bacaklarınızı germeniz ve kan dolaşımını arttırmanız gerekmektedir. Devamlı oturduğumuz da çoğumuzun ayakları şişer , ara ara hareketler yaparak kan dolaşımını arttırmamız gerekmektedir.

Riskli sağlık durumlarında ise THY ‘nin sitesinde bu bilgiler bulunuyor :

Hamile olan yolcularımızın seyahat öncesinde mutlaka doktorlarına danışarak seyahatte herhangi bir sorun yaşama ihtimaline karşı detaylı bilgi almaları gerekmektedir. Hamilelerin uçakla seyahat esnasında ortaya çıkabilecek acil bir durum ihtimaline karşı kendi doktorlarının ve gidecekleri yerdeki doktor ve sağlık kuruluşunun telefonlarını, acil sağlık ve ambulans telefon numaralarını mutlaka kaydedip yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Gebeliğin 29. Haftasına girmiş uçakla seyahat edecek hamile yolcuların, son iki hafta içerisinde alınmış uçabileceklerine dair bir doktor raporunu uçuş öncesinde Türk Hava Yolları temsilcisine ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu raporda,

 • Gebeliğin normal seyrinde devam ettiği,
 • Herhangi bir komplikasyonun gelişmediği,
 • Beraberinde başka bir risk veya hastalık olmadığı,
 • Muhtemel doğum tarihi yanında uçuş tarihinden sonraki 4 hafta içerisinde doğumun olayının beklenmediği
 • Kişinin uçmasında herhangi bir sakınca olmadığı,

belirtilmek zorundadır.

Türk Hava Yolları böyle bir raporu bulunmayan ve 29. haftaya girmiş gebe yolcuların biletlerini iptal etme hakkına sahiptir.

Diyabet hastalığı olan yolcularımız uçuşlarından en az 48 saat önce durumlarını Türk Hava Yolları’na bildirmeli, özel diyet isteklerini belirtmelidirler. Uçuşta kullanmaları gereken ilaçlarını mutlaka yanlarına almalıdırlar.

Düzenli ilaç kullanan hastaların, seyahatleri boyunca kendilerine yetecek miktarın en az iki katı ilacı almaları, uçak yolculuğu esnasında yetecek miktarı el bagajına, kalan kısmı ise bagajlarına koymaları tavsiye edilir.

İnsülin kullanan hastalar,

 • İnsülini normalde buzdolabında +2 ile +8 derece arasında saklamaya özen göstermelidirler. Oda sıcaklığında saklayacaklarsa sürenin 24 saati geçmemesine, sıcaklığın da 25 dereceyi geçmemesine dikkat etmelidirler.
 • İnsülin tedavisi ile ilgili reçete ve doktor tavsiyelerini içeren dokümanlarını yanlarında bulundurmalı, gereğinde bunu uçakta ve gidecekleri yerde kendilerini tedavi edecek doktora mutlaka göstermelidirler.
 • Uzun yolculuklarda oluşacak zaman farklılıklarında dozun yeniden ayarlanması için uçuş öncesinde doktorlarından detaylı bilgi istemelidirler.

Bunlara dikkat ettiğimiz sürece hamileyken yapamayacağınız hiç bir şey bulunmuyor. Siz tedbirinizi aldığınız sürece ve doktorunuz onay verdikten sonra her yere gidebilirsiniz. Hayat çocukla çok güzel dediğimiz gibi hamilelik dönemi de bizler için çok önemli. Bol seyahatli günleriniz olsun.

Bir yorum

 1. Lorin 8 Ekim 2016

  Hamileyken uçağa binmek, doğum sonrası uçağa binmek, çocukla uçağa binmek… ayyy hepsi bir ayrı sorun değil mi? 🙁

Bir cevap yazın