İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tatil Fırsatını Kaçırmayın!

Tatil sezonu başladı! Tatil demek öncelikle dinlenmek, yoğun geçirilen günlerin yorgunluğunu, stresini atmak demek. Bir yerlere gitsek de gitmesek de en azından günlük koşturmacalı hayatımızda mola alabilme fırsatı demek.

Ben bu fırsatı bir de ebeveynlik tarafından değerlendirmenizi istiyorum.

Öncelikle tatilde daha çok zamanınız olacağına göre bunu iyi kullanıp çocuğunuzla daha çok birlikte olacaksınız. Eminim birçok anne baba zaten tatil için bunun hayalini kuruyor. Çocuklarınızla oynayamadığınız oyunları oynamak, gidemediğiniz yerlere gitmek, okuyamadığınız kitapları okumak ve daha bir çok şey için en güzel fırsat tatil. Gelin bunu biraz daha derinleştirelim ve çocuklarımızla geçirdiğimiz zamanı, onları daha iyi tanıyıp, anlamak için kullanalım. Sorular sorup, sabırla dinleyelim. Hangi yaşta olursa olsun, hepsinin kendine göre gündemi var. Almak istediği oyuncaklar, arkadaşlarıyla ilşkiler, yeni okul yılı, sizden beklentileri. Sabırla dinlerseniz daha neler neler çıkacaktır! Tamamıyla çocuğunuza odaklanıp, onu duyun, söyledikleri, söylemedikleri, düşünceleri ve onu çevreleyen herşeyi farketmeye çalışın. Onun gözüyle olaylara, hatta kendinize ve aile hayatınıza bakın.

Bir diğer fırsat, kendi ebeveynliğinizi gözden geçirmek. Tatilde kafa daha az yoğunken, insan kendine daha kolay döner, bakar. Düşünmeye daha çok fırsat olur. Sorgulamaya da! Nasıl bir anne baba oldunuz? Nasıl olmak istiyorsunuz? Neler yapabilirsiniz? Hatta tatilde başlayabilirsiniz bu yapmak istediklerinize…Ayrıca tatil kendinizin çocuğunuza nasıl örnek olduğunu görmek ve daha iyisi olmak adına da iyi bir fırsat. Çocuğunuzun davranış ve alışkanlıklarını yakından gözlemleyip, kendilerinizinkiyle karşılaştırabilirsiniz. Tatil boyunca spor yapıyor musunuz? Kitap okuyor musunuz? Sağlıklı besleniyor musunuz? Karşınıza çıkan zor durumları, problemleri nası çözüyorsunuz? Nasıl tepkiler veriyorsunuz? Çok memnun olduğunuz bir şeye teşekkür ediyor musunuz?  İstemediğiniz bir durumla karşılaştığınızda kızgınlığınızı, stresinizi nasıl yönetiyorsunuz? Duygularınızı, düşüncelerinizi açıklıkla paylaşıyor musunuz? Bu ve benzeri birçok konu çocuğunuzla ilgili olarak belki gündeminizde ama neden önce kendinize dönüp bakmıyorsunuz?

Tatil eşler olarak da birlikte daha çok zaman geçirme olanağı demek. Çocukla birlikte biraz ihmal ettiğiniz eşinizin gönlünü almak, birbirinize nasıl daha iyi destek olabileceğinizi konuşmak ve paylaşmak için değerli bir ortam. Anne baba olarak güçlü bir takım olmak için iyi bir fırsat. Ebeveynlik hayatınızın dinamiklerini gözden geçireceğiniz, kontrolü ele alacağınız…

Ve tabii ki tatil birey olarak kendinizi beslemek için iyi bir fırsat. Sağlıklı, mutlu, güçlü bir eş, anne veya baba olmak için ihtiyacınız olan fiziksel ve ruhsal enerjiyi depolayacağınız…

Hep hatırlanacak güzel tatil anıları yaratmak için ailece geçireceğiniz zamanı iyi değerlendirin. Doya doya eğlenip ebeveyn olmanın tadını çıkarın. Ve unutmayın…Sadece siz tatil anılarınızı kameraya almıyorsunuz.  Çocuklarınız da sizi her zaman, her yerde kameraya alıyor!

Figen Küçükkoner Kırca

Çalışan Anne Destek Merkezi

Zeytinoğlu Caddesi

Yeşilay Sokak No:17/1 Akatlar

Tel: 0212- 709 52 94

www.lifefocus-tr.com

facebook: Ebeveyn Koçu Figen Kırca

Çalışan Anne Destek Merkezi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın