İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kıyaslamak Yerine Gelişimini Göstermek

Çocuğuyla iletişimde bazı anne-baba için “başka çocuklar yapıyor” diye, yapması istenen şeyleri sıralamak kolay olabiliyor. “O yiyor sen de ye, o giyiyor sen de giy, o daha çok çalışıyor sen de onun gibi çalış, o başardı sen de başar vb.” bir çok örnek vermek mümkün. Olmamasını sağlamak mümkün mü? diyorsanız, tabii ki mümkün demek isterim.

Hepimiz farklı özelliklerimizle özeliz. Aynı anne-babanın çocukları, aynı yumurta ikizi bile olsalar, faklılar. Her çocuk diğerinden farklıdır, bambaşkadır. Bu sebeple, kardeşleri birbiriyle ya da çocukları arkadaşlarıyla kıyaslamakla, onlara yanlış mesajlar vermiş oluruz. Çocuğumuz kendisini olduğu haliyle sevmediğimizi, bir başkası gibi olduğunda seveceğimizi düşünebilir Oysa ne olursa olsun, nasıl yaparsa yapsın biz çocuklarımızı severiz.

Ali yemeğini yiyor sen de ye, Ayşe takdir almış senin ondan neyin eksik, onun kadar çalışmıyorsun, çalışsan sen de alırsın. Kardeşin ne güzel kitap okuyor, erkenden yatıyor sen niye yapmıyorsun? vb karşılaştırmalar yapmak yerine, çocuğumuzun neyi, ne kadar yapabildiğini, şimdi nerede olduğunu vurgulamak; istemediğimiz ve de öngöremediğimiz mesajlar vermekten bizi koruyacağı gibi, çocuğumuzun öz değerini de destekleyecektir.

Kıyaslamayı bırakmanın ilk adımı, ne kadar kullandığınızı farketmenizdir. Bir kaç gün çocuğunuzla iletişiminizi bu açıdan takip edin, mümkünse notlar alın. Kendinizi yakaladığınız noktalar üzerinde çalışmaya başlamak için hazır olduğunuzda, harekete geçin. Kıyaslama cümlesi yerine, çocuğunuzun yapmasını istediğiniz konuda ne kadar geliştiğini vurgulayın. Örneğin; kızımı yemek konusunda desteklemek için kıyaslama cümleleri kullandığımı farkettikten sonra “bak arkadaşın yemiş” demek yerine “Aylin yemek konusunda gelişme gösteriyorsun, yeni tatları merak ettiğini görüyorum.” gibi bir cümle kuruyorum. Bu cümlelerim hem kızımı mutlu ediyor, ki her defasında bu cümlen beni mutlu etti diyor, hem de hassas olduğum bir konuda, kızıma yanlış mesajlar vermeden, ona destek olmuş oluyorum. Kısa sürede sonuçlarının olumlu olacağını deneyimleyeceksiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın