İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nasıl Bir Ebeveynim?

Şimdi bir an durup kendimize soralım; “nasıl bir ebeveynim?” Bu soruya vereceğimiz cevap, kendimize dışarıdan bakmamızı, değişimimiz için gerekli olan en doğru cevapları kendi içimizde bulmamızı sağlar. Koruyucu, rahat, kuralcı, dikkatli, kaygılı, beklentili, eğlenceli, sabırsız, fedakar, sakin, özgür mü? Pozitif, negatif, etiketleyen, dış kaynaklı, iç kaynaklı, sevgi dolu, şefkatli, zarif, anlayışlı mı? Peki en hassas noktalarınız neler? Yemek konusuna  yaklaşımınız nasıl? Dediklerinizin yapılmaması durumunda, çocuğunuz hasta olduğunda nasıl bir tavır sergiliyorsunuz? Sizin söylediğiniz kıyafeti giymediğinde ne yapıyorsunuz? Arkadaşı ile oyuncağını paylaşmazsa ne oluyor? Kenara çekip konuşuyor musunuz? Yoksa parmağınızı göstererek tehdit mi ediyorsunuz? Kıyaslama yapıyor musunuz? Ne sıklıkta oyuncak alıyorsunuz? Oyuncak alırken nasıl davranıyorsunuz? Kitap okuma, para, cinsellik gibi konularda bir ebeveyn olarak nelere dikkat ediyorsunuz? Okuyan, gelişen, değişen, öğrenen ya da anne-babadan öğrendikleriyle ilerleyen bir ebeveyn misiniz?

Tüm bu soruların ve burada benim aklıma gelmeyen fakat sizin farkında olduğunuz soruların cevaplarını bir kağıda yazmanızı, sonra da uzaktan kendinize bakmanızı istiyorum. İç sesiniz, verdiğiniz cevaplara ne tepki verecek, dinleyin ve kendinize sorun bakalım; “bir çocuk olsam kendimi anne/baba olarak seçer miyim? Seçersem, seçme sebebim nedir? Seçmezsem, seçmeme sebebim nedir?

İnsan olaylara hep içeriden bakar, bu nedenle bir çok detayı atlar. Hep aynı sonuca ulaşmamızın, bir konuda hep aynı noktaya gitmemizin sebebi de budur. Siz bu çalışmayı yaptığınızda kendinize uzaktan bakmış, farklı bir açıyla kendinizi değerlendirmiş olacaksınız

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın