İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik döneminde alınan kilolar anne adayları çok etkilemektedir. Normal bir hamilelik döneminde 10-12 kiloyu aşmamaları istenmesine rağmen bazı anne adaylarının 20 kilo üzerinde kilo aldığı görülmektedir. Dengeli ve düzenli beslenme için dikkat edilmeli ve doktor kontrolü içinde olunmalıdır.

Hamilelik döneminde beslenme çok önemli. Özellikle ilk üç ay alınan besinler bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Fıstık, fındık,ceviz bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemlidir, günlük bir avuç tüketmeniz yeterli olacaktır.

Süt ve süt ürülerinden de günlük tüketilmesi gerekmektedir.Günde 1 su bardağı süt tüketilmesi gerekirken, süt içemeyen anne adaylarının ayran yada yoğurt yemeleri önerilmektedir. Peynirinizi de kahvaltınız da mutlaka tüketmeye çalışın.

Hamilelik döneminde en çok kabızlık görünmektedir, çoğu annenin en çok yaşamış olduğu ve zorlandığı konudur. Bunu yenmek aslında sizin elinizde, bunun için yapmanız gereken bol bol su tüketmeniz gerekiyor. Eğer yeterli sıvı tüketemediğinizi düşünüyorsanız o zaman çorba,cacık, komposto gibi içecekleri de içmenizde fayda var.

Her gün tüketilmesi gerektiği söylenen balık, civa bakımından da önemlidir. Suyun derinliğine göre civa seviyesi arttığı için midye yenmesi hamileler için yasaklar arasında bulunur. Hamsi, palamut gibi balık cinsleri ise taze olduğu sürece tüketilmesinde zarar yoktur. Balıkla birlikte bol yeşil salata da çok güzel olacaktır değil mi?Bu arada çiğ balık tüketmeyin. Doktorunuz bu konuda size gerekli bilgileri verecektir, mutlaka danışın.

Bitki çayları, hamilelik döneminde tüketilmemesi söyleniyor, düşük ve erken doğuma neden olabiliyormuş. Ada çayı, ıhlamur çaylarını kışın soğuk algınlığı yaşadığımız da çok tüketiriz değil mi? Bunları fazla tükettiğimiz zaman çarpıntıya neden olabilir, çok fazla tüketmemenizde fayda var. Anneler ve anne adaylarının en çok tükettiği çaylar arasında yeşil çayda bulunmakta fakat tansiyon,böbrek hastası olanların bu çaydan fazla tüketmemesi gerekmektedir. Doktorunuza bu konuda kafanıza takılanları mutlaka sorun ve değerlerinize göre tüketmeye çalışın.

Anne adaylarının Pişmemiş et, sakatat, çiğ köfte, pişmemiş süt ve süt ürünleri, karışık bitki çaylarını tüketmemelerin de fayda vardır. Fazla alınan kilolara sakın takılmayın, onlar siz bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman emzirdikçe gidecektir.

Hamilelik döneminde beslenme çok önemli ve doktorunuzun kontrolünde beslenmeniz dengeli ve kaliteli olacaktır. Doktorunuza danışmanızda fayda var.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın