İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelikte Bulantı-Kusma

Hamileliğin ilk 6. haftasında başlayan mide bulantıları hamilelik döneminde bazı anne adayları için sorunlu geçmektedir. Mide bulantısı anne adayını en çok sabah saatlerinde etkilemektedir. Bunun önlenmesi için de genellikle yataktan kalkmadan önce kraker yada bisküvi yenmesi tavsiye edilir.

Hamilelik döneminde bulantı ve kusma anne adayında iştahsızlıkla birlikte kilo kaybına da neden olmakta. Bu nedenle doktorlar genellikle 3 öğün yenen yemekleri ara öğünlerle arttırmalarını söylüyorlar.

Hamilelik dönemin de suyun önemini herkes biliyor ve bulantı , kusma döneminde de yemekler arasında su içilmesi öneriliyor, yemek esnasında su çok içildiği zaman da bulantı devam edecektir. Anne adayları bulantı ve kusmadan çok sıkıldıkları için kendi yöntemlerini de kullanıyorlar, çoğu kişi yanında limon taşıyor, limonu yaladığı zaman midelerinin bulanmadığını söylüyorlar, kuru yemiş yedikleri zaman da midelerinin bulantısının gittiği söyleniyor. Badem ve ceviz belki bu dönemde en çok tüketeceğiniz kuru yemişler içerisinde olabilir. Biliyorsunuz badem ve ceviz folik asit bakımından da zengin ve bebekleriniz için de önemli. Yemenizde fayda var.

Aşırı derecede bulantı ve kusma durumunda da mutlaka doktor kontrolünde tedavi yapılması gerekmektedir. Migren şikayeti çekenler de risk durumunda olanlar arasında bulunmakta, o yüzden anne adaylarının çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamileliğin 12. haftasına kadar mide bulantısı devam eder.

Mideniz devamlı bulandığından dolayı yanınızda poşet, ıslak medil, mendil, kolonyağı taşımanızda fayda vardır. Mideniz ne zaman bulanacağı belli olmaz, önleminizi önceden almanızda fayda var , bizden söylemesi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın