İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Annelikte Yaşadıklarım

Anne olduktan sonra hayatımız bir anda değiştiği gibi sizdeki değişiklikler de herkes tarafından gözle görülür oluyor. Annelik çok güzel bir duygu , o duyguya sahip olan bütün kadınlar gerçekten çok şanslılar. Anne olmayı dört gözle bekleyen bütün kadınlarımıza Allah en kısa zamanda nasip etsin bir evlat sahibi olmayı.

Anne oldum ,olacak mıyım? yoksa anne adayıyı mıyım? diye düşünürken şimdi ikinci bebeğimizi kucağımıza almaya geri sayımlara girdik. Haftalar ilerledikçe bizde ki heyecanda artıyor. Annelik bazen fedakar olmayı öğretirken bazen de bazı şeyleri görmemeyi öğretiyor. Ben İpek’te öyleyim. İpek bahçede oynadığı zaman bazı tereddütlerim olmasına rağmen rahat bir anneyim, üzerine gitmiyorum ,sıkmıyorum, ona belli etmemeye çalışıyorum. Arkadaşlarıyla rahatla oynayabiliyor, düştüğü zaman eğer ben ona bakarsam ağlamaya devam ediyor eğer bakmazsam biraz mırıldanıp susuyor oyununa devam ediyor. Çoğu annenin yapmış olduğu hatalardan biri belki de “çocuğuna güvenmemek ona güven duygusunu hissettirmemek” değil mi? Ben ona güvendiğimi göstermeye çalışıyorum ve sizlerin de mutlaka yapmasını istiyorum.

Çalışan bir anne olduğum için çok fazla sıkıntı yaşadım, annelik tecrübesi mi yoksa fazla araştırma duygumdan yada işlerin yoğunluğundan mı bilmiyorum ama çocuğumu gün içerisinde düşünmezdim. Aklımdan çıkmazdı ama durmadan evi arayıp ne yaptı ne yedi diye sormazdım annemi de sorguya çekiyormuş gibi yapmadım sizler de yapmayın. Güven burada da ortaya çıkıyor tabi. Bakıcılara bırakmadığım için belki de bu kadar güven duygusu içindeydim. Annemdi bakan, beni büyüten insan şimdi de torununa benden daha iyi bakıyordu, güveniyordum ona.Sizler de eğer anneniz bakıyorsa ona güvenin ve her zaman yanında olduğunuzu hissettirin, sakın çalışan anne olduğunuz için sakınmayın, ben çok yaptım siz yapmayın ! Kendimi yedim bitirdim, ilk anlarında yanında olamadım diye çok üzüldüm ama sizler üzülmeyin ! Şimdi her şey akıllı, telefon yada ipad ile çekip gönderebilirler. Sakın siz siz olun yavrunuzu bir engel olarak görmeyin. Hayat çocukla çok ama çok güzel…

Hayvanlar… İşte bunlara dayanamayan ben kedi dışında diğer hayvanların yanında olmaya başladım. İpek kedilere ve bütün hayvanlara hayran bir çocuk ve o sevdiği zaman içim içimi yemesine rağmen bir şey demiyorum, diyemem de. Bir keresinde daha küçücüktü parkta köpek gördü ve yanına gitti babasıyla bende gittim, içimde korku vardı ama o anda gitti nedense. Siz siz olun lütfen korkunuzu belli etmeyin, ben belli ettim siz yapmayın lütfen, sizlerden çok etkileniyorlar.

Seyahat… Çoğu annenin seyahat korkusu vardır değil mi?Bizim olmadı. Belki bilirsiniz #1Baba1AnneTürkiyeTurunda diyerek cimcime ile bir çok yeri gezdik, dolaştık ve hala da geziyoruz. Sizlerde gezin, çocuğu engel olarak görmeyin. Onunla da gezilecek yerler var biliyorsunuz. Onu bırakıp gideceğiniz günler de olacak tabi ama onunla da seyahat etmek çok zevkli ve eğlenceli. Hayatın zorluklarını birlikte öğreniyorsunuz. Bunu deneyin mutlaka.

annelik tecrübelerim

Anne olmadan önce çok  güzel insanlar ile tanışma imkanına sahip olmuştum, anneliğim boyunca da bu devam etti.Zaman ilerledikçe aklınıza takılan sorular olmaya başlar ve onlara nereden daha yakın ve doğru kişiden ulaşabilirim diye ararken anneysen.com çıkmıştı. Biliyorsunuz zaten onların yeri ve önemi bizde çok farklı. Hamileyken sormuş olduğum sorularıma, hatta diş için doktora gittiğimde dolgum da oluşan soruna kadar onlara sormuştum ve cevaplarını hemen uzman kişilerden almıştım. Çok güzel arkadaşlıklarımız olmuştu, annelerle aramızda konuştuğumuz konular çok içtendi. Annelerin sorularına verdiğimiz cevaplar, yaşıt anneler ile konuşmak çok güzeldi. Sizlerin etrafınızda da mutlaka çocuğunuzun aynı yaşıtta olan anneler bulunuyordur ama sakın onlarla çocuğunuzu kıyaslamayın. O bunu yapıyor benim ki neden yapmıyor demeyin ! Onun çocuğunu bütün yemekleri yiyor benim ki neden yemiyor demeyin ! Ben bu yemek konusunda çok üzüldüm, bu tür karşılaştırmalar yaptım ama sakın sizler yapmayın. Doktorumuz , her seferinde İpek çok sağlıklı, boyu,kilosu normal, sen önce kendine bak daha sonra çocuğundan kilo almasını bekle demişti. Sen neysen o da öyle olacak demişti. Gerçekten öyle. Çocuklarımız bizlerin aynası. Biz ne yapıyorsak onlarda onu yapıyor. Her zaman doğru kişilerden doğru bilgileri almak için elinizden geleni yapın, bazen yanlış bir insan hayatınızı karartabilir.

Şimdi ikinci bebeğimiz geliyor, bunda çok rahatım. Hep derler ya ikinci bebekte daha tecrübeli oluyorsunuz diye işte benim de öyle. Bazı şeyleri kafaya takmamayı öğrendim. Kafanıza taktığınız sürece hem bebeğinize hem de kendinize büyük zarar veriyorsunuz. İpek abla olurken ben iki çocuk ile hayatı nasıl daha kolaylaştırabilirim diye düşünmeye başladım. Hayat çocukla çok güzel ve onlarla olmayan bir saat bile anlamsız ve heyecansız.Anne baba saati yapın mutlaka , kendinize de vakit ayırmayı bilin. Birlikte sinemaya gidin, yemek yiyin, alışveriş yapın. Bakın o zaman daha mutlu bir aile olacaksınız. O kadar şey söyledin peki sen yaptın mı diye soracak olursanız, ilk 1 sene yapmadım, yapamadım. Emiyordu, annem bakıyordu, yoruluyor diye düşünürken bir seneyi geçirmiştik ama ondan sonraki yıllarda yaptık. Anne-baba saati gerçekten çok önemli, sizler de haftada bir gün yapın mutlaka.

Anne olduktan sonra hayatım biranda değişti değişmeye de devam ediyor. Allah bana bu duyguyu yaşattığı için çok şanslıyım . Keşke isteyen herkes anne olabilse. Yaz yaz bitmez annelik , anlatmak kelimelerle sınırlı kalmamalı aslında ama çok uzattım biliyorum. Annelik tecrübelerinizi sizlerde paylaşın, neler yaptınız, neler yapmadınız?

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın