Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Nelerdir?

14 Temmuz 2015 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Hafta hafta değişiklik gösteren vücudumuzda bebeğimiz büyürken onun gelişimini takip edebilmemiz için de doktorumuzun istemiş olduğu testleri yaptırmamız gerekmektedir. İlk haftadan itibaren bazı dönemlerde yapılan testlere hadi hep birlikte bakalım:

İlk muayene de yapılan testler , genellikle adet dönemi geçtikten sonra kontrole gidildiği için kan ve idrar tahlilleri yapılıyor. Bu dönemden önce doktora gidilmiş olsaydı eğer doktorunuz sizden smear testi de isteyecekti. Her yıl kontrol edilmesinde fayda var ama çoğu kişi maalesef bu testleri yaptırmayı korkuyor. Anne yaşı ileri yaşta veya bazı hastalıklara sahipse biyokimya testleri yapılır.

11-14. haftalara gelindiği zaman ikili kan testi yapılır ve ense kalınlığı ölçülür. Bu testin 14. haftaya kadar yapılması gerekmektedir.

16-20. haftalar da üçlü veya dörtlü tarama testi yapılır, bu testeler sonucunda eğer bir sorun oluşursa o zaman amniosentez yapılır ve bebekte ki sorunlar incelenir. Bebekten su alınması anne-babalar için kötü tepkilere neden olmakta ama her şey onlar için olduğu için elimizden geldiğini yapmamız gerekiyor.

24-28.haftalar da 50gr lık glukoz yüklemesi yapılmaktadır ama bazı anne-babalar bu testi yaptırmak istemiyorlar. Bu testin sonucu eğer 140 dan fazla ise 100 gr lık bir doz daha yapılır. Anne-baba arasında kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC testi yapılır, sonuç negatif çıkarsa kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

35-37. haftalar arasında ,hamileliğin en güzel haftalarından biri de NST ye girip bebeğinizin kalp atışını dinlemeniz, işte onu en belirgin şekilde bu haftada duyabiliyorsunuz. Haftada bir olarak girdiğiniz NST ile sancılarınız da ölçülüyor ve doğum için artık hazırsınız.

Hamilelik döneminde yapılan testler ile ilgili yazımız da sizlere biraz da olsa faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Hamileliğiniz boyunca bol bol fotoğraf çekin ve vücudunuzda ki değişimi sizlerde görün. Bazen çok zayıf hamile kalan anne adayları kendilerinde ki değişimi göremeyebiliyorlar. 40 hafta sonucunda bebeğiniz doğduğu zaman da çok güzel bir hatıra olacağına eminiz.