İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İçsel Rehberlik

Anne-babalar olarak hepimiz mevcut bilgilerimiz, kaynaklarımız doğrultusunda her an elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Şimdiye kadar yaptıklarınızla ilgili endişeleriniz varsa çocuklarınızla daha iyi bir ilişki kurmak için asla geç kalmış değilsiniz. Öncelikle her zaman iç sesinize güvenmenizi istiyorum. Hani genelde annelerde olduğu düşünülen (bence babalarda da kesinlikle var), çocuğun ateşi 39 olmasına rağmen doktora gitmeye gerek olmadığını söyleyen ya da sadece bir kaç öksürükle ters bir şeyler olduğunu anlayıp hızla çocuğumuzu doktora götürmemizi sağlayan, bir iç sesimiz vardır. İşte ona sadece kriz anlarında değil her zaman güvenmenizi istiyorum.

Anne-babaları kendi çocukları söz konusu olduğunda birer uzman yapan işte bu içsel rehberimiz. Bunun sayesinde çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini biliyoruz. Her çocuk ayrı ve özeldir; her ailenin de diğerlerinden ayrı değerleri ve de dinamikleri vardır. Bu nedenle bir arkadaşımızın kendi çocuğunda işe yaramış olan teknik bizim çocuğumuzda işe yaramayacağını bilebiliriz. Bir kitapta ya da eğitimde duyduğumuz yaklaşım tam bizim çocuğumuza göre diyebiliyoruz. Tüm bu sonuçları çıkarmamızı sağlayan iç sesimiz, bize çocuğumuz konusunda tam bir yol göstericidir, bize düşen ise bunun farkında olmak. Toplum tarafından genelleştirilip, normalleştirilen kuralları takip etme kaygısıyla hareket ettiğimizde iç sesimizi dinlemekten uzaklaşmış oluruz.

İçsel rehberliğimiz neden önemli?

Çünkü iç sesimize güvenmekle ve onun farkında olmakla; çocuklarımızla güçlü ve sevgi dolu bir bağ kurmamız mümkün olacaktır. Bir yetişkinin çocuğuyla kuracağı güvenli bağın; çocuğun duygusal ve fiziksel sağlığı açısından hayati öneme sahip olduğunu gösteren pek çok araştırma var. Bu nedenle ebeveyn olarak en temel görevimiz çocuğumuzla sağlıklı, güçlü bir bağ kurmak. Anne-babalığa zorlu, mücadele edilecek bir iş olarak değil; iç sesimizi daha çok dinleyerek, emekle ve de keyifle yapacağımız, bizi geliştiren bir fırsat olarak bakmak iyi bir başlangıç olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın