Hamilelikte Aşerme

Hamilelikte Aşerme

8 Temmuz 2015 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Aşermek nedir? Siz hiç aşerdiniz mi?

Hamilelik döneminde bazı anne adaylarının yaşamış olduğu amansız canlarının bir şeyler istemesi. Bazı anne adayları kışın yaz meyvelerini isterken, bazıları da yaz ayında kış meyvelerine canları çeker. İşte o an geldiğinde eşlere o istediği ürünü bulup getirmek düşer. Eskiden canları bir şey çektiği zaman bulunmazmış, avucunu yala derlermiş şimdi ise her türlü meyveyi bulmak kolaylaştı. İnternet siteleri var fakat ürünler çok pahalı. Bebeğim olacak, olsun bir kereden bir şey olmaz diye düşünen anne babalar ürünün 4-5 katını vererek alır. Anne adayı o ürünü nasıl güzel yer nasıl güzel yer tadı damağında kalır.

Aşermek, çok tuhaf bir şey gerçekten . Anlatılmaz yaşanır derler ya galiba öyle. Peki sözlük anlamı ne diye bakarsak eğer , hamilelikte bazı yiyeceklere karşı aşırı düşkünlük göstermek ,çok arzulamak,tiksinmek, nefret etmek anlamlarına gelir. Bazı şeylerden de nefret eder tiksiniriz değil mi? Bu hamilelik dönemi bizde neler yapıyor böyle.

Rüyamda çilek yemiştim bir sepet dolusu ,ertesi gün arkadaşlarıma anlattığım zaman hemen bir manav bulup çilek almamı söylemişlerdi hatta çilek gördüğüm içinde kızımın olacağını söylemişlerdi. Size de böyle şeyler oldu mu? Annem kavundan nefret etmesine rağmen hamilelik döneminde hep kavun yemiş ve şimdi de hala söyler ne kadar güzel bir tadı olduğunu. Aşermek özellikle hamilelik döneminde gerçekten çok değişik bir duygu.

Canınız tatlı mı istedi? o zaman kesin erkek, canınız ekşi mi istedi? o zaman kesin kızınız olacak ! diyenler çok fazladır etrafınızda değil mi? Bunlara inanıyor musunuz? İnanmayın çünkü bunların bir etkisi çokmuş. Ama ben hep ekşili yedim ve kızım oldu, ben hep tatlı yedim oğlum oldu diyenler yok mu var tabi ,şanslarına belki de tuttu. Siz sadece Allahtan sağlıklı bir evlat isteyin kız yada erkek olması hiç önemli değil.

Güldür Güldür programını biliyorsunuzdur , biz de severek izliyoruz. Bir skeçte aşerme üzerine oyunlarını oynayacaklardı ve her oyun öncesi biliyorsunuz Ali Sunal izleyicilere farklı bir şey aşeren var mı diye sordu ve seyirciler arasından bir kişi “kömür” aşerdiğini söyledi. Bir hafta boyunca onunla yatıp kalkmış ve kemirmiş. Düşünebiliyor musunuz? Sebze, meyve aşermenin dışında böyle şeyler de oluyormuş.

Mevsiminin yiyeceklerini aşermeniz ve güzel bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileğiyle.