SGK Doğum Parası Sorgulama

SGK Doğum Parası Sorgulama

7 Temmuz 2015 0 Yazar: Burcu Öğünlü

Çalışan her kadının sosyal güvencesi olmak zorundadır. Kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren sosyal güvencesi bakımından bazı haklara sahip olmaktadır. Hamile olan bir kadının doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta izine sahiptir. Bu iznin arttırılması ile ilgili çalışmalar yapılmasına rağmen maalesef süreç aynı kalmış. Her anne adayının en az 6 ay çocuğu ile birlikte olması gerekmektedir. 112 günlük sağlanan bu izin anne ve bebek için gerçekten çok sakıncalı ve sitresli bir dönemdir. Bebeğin o aydan itibaren annesine daha çok ihtiyacı bulunmasına rağmen bu yasa hala düzeltilememiştir. 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkına sahip fakat bu dönem de kim ücretsiz izin alarak hayatına devam edebiliyor ki?

Kadın işçi doğumun son 3 haftasına kadar doktorundan rapor alarak çalışma imkanına sahip. Aldığı rapor günü kadar olan gün sayısı doğum sonrasına eklenmektedir. Bir anne olarak ilk çocuğumda sorun yaşamadan son güne kadar çalışabildim, kışın gidip gelmek zor oldu tabi ama onunla daha çok vakit geçirebilmek için bu raporu almak zorundaydım. Çoğu anne de böyle yapmaktadır.

Doğum yaptınız ve bu doğum parasını nasıl alacaksınız?

Çoğu anne adayının merak ettiği bir sorudur aslında değil mi? Ben de ilk zamanlar çok merak ediyordum, kulaktan duyma cümleler beni biraz üzse de gerçeğinde o şekilde olduğu ortaya çıktı .Doğumdan önce almış olduğunuz maaşınız aynı şekilde maalesef yatırılmıyor.

Doğum parası hesaplanması şu şekilde : Örneğin 1000 TL alıyorsanız bunun 3/2 si size ödeniyor. SSK tarafından 666 TL size ödenerek elinize geçiyor.

Doğum parasını alabilmeniz için ,doğum raporunuz ve vizite kağıdınız ile Sosyal Güvenlik Kurumunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu kuruma göre değişmektedir. Muhasabe de çalışan arkadaşınız sizi bu konuda yönlendirecektir. Bütün haklarınızı kullanın, devletin doğum sonrası verdiği çocuk ücreti içinde başvurmayı unutmayın. Doğum parasını postaneden yada Ziraat Bankası’n dan alabiliyorsunuz.