İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biyometrik Fotoğraf Nedir?Nasıl Çektirilir?

Yurt dışına mı çıkacaksınız? O zaman vizeye ve pasaporta ihtiyacınız olacak. İlk yapmanız gerekenler arasında biyometrik fotoğraf çektirmek geliyor. Peki biyometrik nedir?

Biyometrik fotoğraf, belli özelliklere ve ölçülere sahip olan ve konsolosluk tarafından istenen fotoğraftır.

Konsolosluk bu fotoğrafı istediği zaman fotoğraf stüdyosuna gittiğiniz zaman sizlerin sözlü olarak belirtmesi gereken bilgilerde bulunmaktadır. Yüzünüz de makyaj olduğunu mutlaka belirtin. Bu fotoğrafı çektirmek için bazı sorunlarda yaşayabilirsiniz. Fotoğrafınızın istenilen ölçülerde ve özelliklerde olmaması vize çıkarırken aksaklıklara neden olabilir. Biyometrik fotoğraf nasıl çektirilir, özellikleri nelerdir diye merak ediyorsanız eğer resmi internet sitelerinden kaynak olarak aldığımız notları mutlaka okuyunuz. https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/biyometrikfoto.aspx burada en ince ayrıntısına kadar belirtilmiş ve randevu sistemleri de çalışmakta. Şimdi biyometrik fotoğraf için neler gerekiyormuş hep birlikte tekrar öğrenelim :

1. Yüz Hatları
Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır.

2. Resim Kalitesi
Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.

3. Keskinlik ve Kontrast
Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.

4. Saçlar ve Bakışın Yönü
Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

5. Başın Pozisyonu ve Yüz İfadesi
Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.

6. Fon
Fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

7. Işık
Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.

8. Gözlükler
Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

9. Küçük Çocuklar
Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.

10. Şapka vb. Aksesuarlar
Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.

11. Baş Örtüsü
Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.

Özelliklerine baktığınız zaman özellikle küçük çocuklu ailelerin bu tür fotoğraf çektirirken çok zorluk yaşayacağını göreceksiniz. Seyahate çıkmadan önce tedbirlerinizi mutlaka alın. Çocuğunuzla gezeceğiniz her yer, onunla geçireceğiniz her saat çok önemli ve kıymetli. Tatile çıkacaklara şimdiden iyi tatiller.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın