Zümre Karademir İle Röportaj

Zümre Karademir İle Röportaj

6 Mayıs 2015 0 Yazar: Burcu Öğünlü

2015 YIlı bizler için dop dolu başladı ve öyle de devam edecek. Hayatımız değiştiği gibi annelerin de bir şeyler yaptığını gördükçe mutlu olmaya devam ediyoruz. Girişimci anneler ellerinden gelenin en güzelini yapmaya devam ediyorlar. Bugün bizlerle Leblebi Tasarımın kurucusu Zümre hanım olacak. İkinci bebeğini bekleyen Zümre hanım bizlere çok güzel şeyler anlattı, sizler de sosyal medya hesaplarından mutlaka takip edin, sizler içinde güzel şeyler yapacağına eminim. Kişiye özel tasarımları çok güzel gerçekten.

Şimdi sıra Zümre hanımdan Leblebi Tasarım hakkında bilgiler alma da hadi bu güzel söyleşimize herkesi bekliyoruz. Zümre hanıma bir kez daha bizlerle olduğu için teşekkür ediyoruz, sağlık ,huzur ve bol şans diliyoruz.

Merhaba Zümre Hanım, kendinizden bizlere bahsedebilir misiniz?

Zümre Karademir kimdir?

Ege Üniversitesi’nde Süt ve ürünleri bölümünde okurken, üniversitenin fotoğraf topluluğu Efot’la tanıştım. Hemen kulübe üye olup, öğrencilerin ders verdiği seminerlere katıldım. Daha adım atmadan hissedersiniz ya… Öyle bir duyguydu. fotoğrafa tanıdık hisler besliyordum. Meğer benim kendimi ifade yolum buymuş. Belki şanslıydım belki de hislerimle hareket etmemin ödülüydü… Emekli olmadan, kendi yolumu bulmuş oldum. Sonrasında analog bir makine aldım. Okulu bıraktım. 2004 yılıydı, Efod’un temel fotoğraf kursuna yazıldım. Aylar geçti, fotoğraf okumaya karar verdim. 2006 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü kazandım. Hala da okuyorum. Sıralı bir hayat yaşamak istemedim. 2008 yılında evlendim. 2010 yılında ilk çocuğum doğdu ve okul uzadı. Şimdide 2. hamileliğimi yaşıyorum.

8 aylık hamilesiniz, hamilelik döneminiz nasıl geçiyor?

Koşturmalı geçiyor. Markamız için çok emek vermemiz gereken bir dönemdeyiz. Hamilelikten çok işe odaklı yaşadığımı fark ettim. Biraz yavaşlayıp içe dönmem gerekiyor. İstanbul da yalnızım ve çocukları tek başıma büyüteceğim. Bunun stresiyle doğumdan önce işe odaklandım. ilk hamileliğimde çok sakin ve bebeğe odaklı bir hayatım vardı. Bebekte çok hareketli değildi, doğduğundan beri, 4 yıldır gayet hareketli gerçi. Şimdi ki hamileliğimde ben hareketliyim ve bebekte çok hareketli. Stres mi yaşıyor acaba diye düşünmüyor değilim? Doğduğunda göreceğiz sanırım. Merakla karakterini öğrenmek için bekliyorum.

Annelerin bir şeyler yapması gerçekten çok güzel bir duygu, siz girişimci anne olmaya nasıl karar verdiniz?

Başından beri kendimi tanıyordum. maaşlı, patronlu, mesai saatli bir işte çalışmak istemediğimi biliyordum. bugüne kadar freelance çalıştım. şuan da mesai saati uygulaması yok hayatımda. okuduğum makaleler; evden çalışanların ve girişimcilerin belli bir mesai saatine uymaları gerektiğini aksi halde kendi hayatlarından zaman çaldıklarını belirtse de, ben düzenli yaşamayı sevmeyen biriyim. sabahın üçünde uyanıp çalışabiliyorum.

leblebi tasarım

Leblebi nasıl ortaya çıktı? Neler yapıyorsunuz?

Her anne gibi çocuğum olunca dünyaya bakışım değişti. Daha duyarlı, duygusal, hassas biri oldum. Kardeşimde teyze olunca değişim yaşadı ve çocuk odaklı yaşadığımızı fark ettik. Güzel Sanatlar kökenliyiz. Ben fotoğraf bölümündeyim, kardeşim ise heykel mezunu ayrıca öncesinde lisede hazır giyim okudu. yeteneklerimizi birleştirip markamızı hayata geçirdik. “Leblebi” ismini kardeşim buldu. Önce farklı bir isim düşünmüştük. Gezi olayları sebebiyle girişimimizi erteledik. O dönem çocuğumun ne yediği ve ne kadar yediği bile önemli değildi benim için. Yaklaşık bir yıl sonra “Leblebi” hayata geçti. Kardeşim kıyafet ve kostüm tasarlıyor. kumaş seçiminden dikimine kadar kendi ilgileniyor. böylece tüm aşamalara hakim oluyor ve aracısız işler çıkarıyor ortaya. doğum günü temalarının tasarımını ve hazırlıklarını da birlikte planlıyoruz. Ayrıca markamızın tüm tanıtım amaçlı çekimlerini ve müşterilerimizin özel günlerinin çekimlerini gerçekleştiriyorum.

Leblebi ürünlerinde nelere dikkat ediliyor? Tasarımlar kişiye özel mi yapılıyor?

Çocukların sağlığını düşünmek ve dünyamızı kirletmemeye çalışmak birinci görevimiz. Bu sebeple konseptlerimizi en az atık çıkararak yapmaya çalışıyoruz. ayrıca partilerde kiralama seçeneğimiz sayesinde tekrar kullanılabilirliğini sağlıyoruz. hayalini kurduğumuz bir mekan fikrimiz var. Orada ekolojik doğum günü kutlamaları planlıyoruz. Abartılı ve mükemmel doğum günleri yerine çocukları mutlu edecek sadelikte doğum günü kutlamaları yaparak, çocuk odaklı çalışıyoruz. kıyafet ve kostümleri tasarlarken çocukların rahat edeceği kumaşlar seçiyoruz. Fotoğraf çekimlerini çocukları sıkmadan, doğal hallerinde çekmeye çalışıyorum. Zaten belgesel çekimlere yakın oldum her zaman, müdahale edilmemiş, anların yakalandığı kareler taraftarı oldum daima. Butik bir markayız ve kişiye özel çalışıyoruz. sipariş geliyor ve çalışmaya başlıyoruz. Kişiye özel çalışmalarımızın dışında http://www.n11.com/magaza/leblebi adresinden ürünlerimize ulaşmak mümkün.

leblebi li tasarım

Annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

İlk hamileliğimde ve çocuğumu büyütürken kitaplardan destek aldım ve bu konuda çok eleştirildim. Kitap okumanın hiçbir konuda zararı olabileceğini düşünmüyorum. Zaten çocuğumu kitaba göre büyütmedim. içgüdüsel davrandım ve bu yolda ilerlerken benim gibi düşünen yazarlardan destek aldım. Blog yazarlarını takip ettim. Çocuğunu birey olarak gören, çocuğuna söz hakkı veren, saygı duyan anneleri takip ettim. Böylece sanalda olsa yalnız kalmadım. Haddimi aşmadan söylemeliyim ki; yavaşlayıp iç seslerini dinlesinler ve empati kursunlar. Çocuklarımızın ruh sağlığı bozulmamış yetişkinler olmaları için bu iki unsur gerekli diye düşünüyorum. Varsın soğuk havada ceketini giymesin veya yemek zamanı iki lokma yesin ve kalksın sofradan. Yeter ki kendi bedeni hakkında söz hakkı olsun. Çocuğumun ne kadar yediğinde doyduğunu veya ne zaman üşüdüğünü ben bilemem ve karar veremem diye düşünüyorum.

Facebook 

Twitter

Instagram