Bebeklerde pişik oluşmaması için dikkat etmeniz gereken 9 şey

22 Nisan 2015 0 Yazar: Aile Merkezi

pisik-onleyici-krem

Bebeklerin bez bölgesinde,  ıslak kalan bezin hava sıcaklığı ile birleşerek cildin tahriş olması sonucu pişik oluşur. Candida Albicans adlı mantarın neden olduğu pişik,  daha çok nemli ciltte meydana gelmektedir. Pişik, alt bezinin bebeğin cildiyle temas ettiği durumlarda hafif kızarıklıklar, küçük şişlikler ve su kabarcıkları şeklinde görülebilir. 9-12 ay arası bebeklerde sıklıkla görülen pişik, genital bölge etrafında başlayıp kasık kıvrımları ve makat bölgesinde ortaya çıkar. Pişikli bölgede batma, yanma, kaşınma hissi olacağından bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluğa neden olur. Bebeğinizde pişik oluşmasını önlemek için bu 9 altın kuralı dikkate alın.

1-Pişiğin oluşmasını önlemek için bezle kaplı olan alanın ıslak olmamasına, temiz ve serin tutulmasına özen gösterin.

2.Bebeğin altını duru su ile yıkayın ve yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla iyice kurulayın.

3.Bebeğe uygun boyda ve kaliteli bir alt bezi kullanın. Küçük bezler bebeği sıkıp rahatsız ederken,  büyükler ise sızdırma yapabilir.

4.Bebeğin altını sıklıkla değiştirin. Günde en az 6-7 kere değiştirmenizde fayda var. Alt değişimi sırasında bir 5-10 dakika kadar bebeğin altını açık tutup hava almasını sağlayın. Ayrıca bel bölgesini gevşek bağlamanız cildin hava almasına yardımcı olur.

5.Pişik önleyici krem, zeytinyağı veya badem yağı kullanın.

6- Alt bezinin üzerine sentetik malzemeden giysiler giydirmemeye özen gösterin.

7.Bebeğin bez bölgesini ılık suya batırılmış pamuk ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin cildine uygun alkolsüz ve yumuşak temizleme mendillerini de kullanabilirsiniz.

  1. Bebeğin cildinde sabun ve şampuanı 3 günden fazla kullanmamaya dikkat edin. Her gün kullanıldığı takdirde derinin koruyucu tabakası etkilenecektir.

9- Annenin beslenmesi şekli de pişik oluşumuna katkıda bulunabilir. Annenin aldığı antibiyotikler ve tüm ilaçlar anne sütüne geçtiği için bebeği de etkiler. Bu nedenle annenin doğal besinlerle beslenmesi ve ilaç kullanmadan önce uzman bir doktora danışmasında fayda var.

Bebeğinizin pişik problemi için etkili bir çözüm arıyorsanız, bebeğinizin hassas cildiyle uyumlu olan Popolin ve 99 doğal bebek bakım ürünlerini deneyebilirsiniz. Etkili bir pişik tedavisi için 99 pişik önleyici krem ve Popolin pişik kremi en büyük kurtarıcınız olacak.

Popolin ile ilgili basın bültenleri Kurumsalhaberler.com adresinde bulunabilir.