İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

İş yaşamında, aile ortamında yada herhangi bir nedenden dolayı maalesef bazı durumlarda kendimizi çok kötü hissedebiliyoruz. Kötü şeylerin üst üste gelmesi de bizler de bazı motivasyon düşüklüklerine neden olabiliyor. Şu anda ben bölüm değiştirdim, işlerim yoğunlaştı derken kendimi diğer yaptığım işlerden çekmek zorunda bıraktı. Bu da motivasyonumu gerçekten çok etkiledi. Daha önceden yapmış olduğum işler geride kaldı ve artık yapabilmem için büyük bir enerjiye sahip olmam gerekiyor. Onun içinde galiba vitaminlere, dinlenmeye ve beslenmeye ihtiyacım var.

Bana ne oldu ? Niye böyle yorgun hissediyorum kendimi diye düşünürken, gelen bir basın bülteni kafamda deli soruları döndürmeye başlattı. Acaba? demeye başladım. Bulunduğum dönem belki bende bunu gösteriyor fakat bundan kurtulmakta kolay değil mi? Her şey bizde bitiyor. Basın bülteni “Tükenmişlik Sendromu” hakkında çok güzel bilgiler veriyordu ve sizlerle bunları paylaşmak istiyorum :

Tükenmişlik Sendromu yaşayan kişi aşırı ve yoğun çalışma temposu ve bitmeyen talepler yüzünden kişisel ihtiyaçlarını gideremeyen kişi bir süre sonra kendini çaresiz, umutsuz, isteksiz ve kızgın hissetmeye başlıyor. Bu yüzden de başarısızlığından ve kendi yetersizliğinden, iş yeri ya da etrafındaki dayatmalarından uzaklaşmaya çalışarak, kaçmayı seçiyor. Araştırmalar ev kadınları dahil birçok çalışanın Tükenmişlik Sendormu yaşayabileceğini gösteriyor. Bununla beraber işi ve özel hayatı arasında sağlıklı bir denge kuramayan ve herkesin derdine koşmaya çalışan kişiler daha çok bu sendroma yakalanıyor. Tükenmişlik Sendromu genellikle hizmet, sağlık ve eğitim sektöründe çalışan kişilerin arasında görülebiliyor.

Tükenmişlik Sendromundan korun

·         Mutsuz eden işi bırakıp, başka bir iş aramak

·         Mutlu olabilecekleri başka alanda iş sahası yaratmak

·         Hobi edinmek

·         Düzenli spor

·         Sosyal aktiviteleri arttırmak.

·         Aile ve arkadaşlardan destek almak

·         Sağlıklı beslenmek

·         Sanat etkinliklerini takip etmek

·         Yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenin

·         Mutlaka bir uzmana danışın… (Prof. Dr. Asena Akdemir)

Hayat şartları bizleri maalesef bazı durumlarda kötü etkileyebilyor. Anne-baba olarak ev – iş- çocuk arasında koştururken bazen kendimizi yorduğumuzun ve kendimize zaman ayırmadığımızın farkına bir anda böyle şeyler yaşayarak fark edebiliyoruz. Bunları kendimizi yıprattıktan sonra fark etmektense şimdi hemen kendimize zaman ayırarak başlayalım.

Yaşadığımızın anın kıymetini bilelim ve şunu çok iyi anlayalım ki hiçbir şey bizden önemli değil !

Tükenmişlik sendromu yaşayanlar yada benim gibi yaşadığını düşünenler, hadi kendimize gelelim ve derin bir nefes alalım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın